Świat

Turcja chce więcej niemieckich turystów. Berlin: wciąż jest ryzyko zatrzymania

Świat


Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu wezwał szefa niemieckiej dyplomacji Sigmara Gabriela, by odwołał ostrzeżenie przed podróżowaniem do Turcji. Obowiązujący od lipca 2017 roku komunikat niemieckie MSZ uzasadnia stanem wyjątkowym w Turcji.

Na konferencji prasowej we wtorek wieczorem w Berlinie Cavusoglu powiedział, iż ostrzeżenie "nie odzwierciedla dobrych i przyjaznych relacji między krajami". Jego zdaniem Turcja "nie jest bardziej niebezpiecznym państwem niż pozostałe kraje europejskie".

Niemcy: znieść stan wyjątkowy

Niemcy "nie są przygotowane na ponowne rozważenie" ostrzeżenia o podróży dopóki w Turcji nadal obowiązuje stan wyjątkowy - stwierdził Gabriel. Wyraził jednak nadzieję, że w przyszłości zostanie ono zniesione, gdyż "Turcja to jeden z najpiękniejszych krajów na świecie".

Berlin wydał "ostrzeżenie przed podróżowaniem do Turcji argumentując to ryzykiem zatrzymania" niemieckich obywali - przypomina Deutsche Welle.

Jak podaje w środę agencja DPA, Cavusoglu zarzucił również stronie niemieckiej bierność wobec uznawanych przez Ankarę za organizacje terrorystyczne Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) oraz FETO Fetullaha Gulena. Wielu z członków tych organizacji przebywa w Niemczech. - Oczekujemy od Berlina większej czujności wobec tych przestępców - zaznaczył.

Gabriel stwierdził jednak, iż Niemcy będą traktować wnioski Turcji o ekstradycję "zgodnie z rządami prawa".

Według szefa niemieckiego MSZ relacje na linii Berlin-Ankara uległy poprawie w ostatnich miesiącach. Cavusoglu ocenił z kolei, iż "bliska współpraca z Niemcami jest niezbędna dla rozwiązywania problemów".

Odwilż w relacjach

Jak wskazuje turecki "Daily Sabah", wizyta szefa tureckiej dyplomacji to "ostatni ze znaków odwilży w relacji między państwami". Dziennik przypomina, że w grudniu i styczniu Berlin i Ankara podpisały ponad 30 umów dotyczących sprzętu wojskowego.

Cavusoglu w lutym wziął udział w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, na której Gabriel stwierdził, że Niemcy "chcą szerszego dialogu z Turcją". 16 lutego, w dzień rozpoczęcia międzynarodowego szczytu w stolicy Bawarii, tureckie władze zwolniły z aresztu niemieckiego dziennikarza Denisa Yucela.

W tureckich aresztach ze powodów politycznych pozostaje jeszcze czterech obywateli Niemiec. Rząd w Berlinie stara się o ich uwolnienie.

W ciągu pierwszych 10 miesięcy 2015 r. Turcję odwiedziło 5,1 mln Niemców, a w tym samym okresie w 2017 r. jedynie 3,3 mln - podaje Deutsche Welle.

Autor: mm/AG / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: