Recep Tayyip Erdogan oficjalnym kandydatem w majowych wyborach prezydenckich

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan pojawił się w kopalni w mieście Amasra, gdzie doszło do wybuchu
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan pojawił się w kopalni w mieście Amasra, gdzie doszło do wybuchu
Reuters TV
Reuters TVPrezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan pojawił się w kopalni w mieście Amasra, gdzie doszło do wybuchu

Recep Tayyip Erdogan zgłosił oficjalnie swoją kandydaturę w zaplanowanych na 14 maja wyborach prezydenckich. W walce o reelekcję zmierzy się z Kemalem Kilicdaroglu - wybranym przez sześciopartyjny blok opozycyjny.

Wysoka Komisja Wyborcza (YSK) Turcji otrzymała we wtorek dokument potwierdzający kandydaturę Recepa Tayyipa Erdogana w zaplanowanych na 14 maja wyborach prezydenckich - napisał na Twitterze Ismet Yilmaz, parlamentarzysta rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

"Dziękujemy wszystkim partiom politycznym zrzeszonym w Sojuszu Ludowym za poparcie kandydatury naszego prezydenta. Niech cię Bóg błogosławi" - napisał na Twitterze polityk. W skład Sojuszu wchodzą dwie partie koalicji rządzącej: Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) prezydenta Erdogana i nacjonalistyczna Partii Narodowego Działania (MHP).

Obie partie na osobnych posiedzeniach 16 marca podjęły decyzję o wspólnym poparciu Erdogana. 10 marca prezydent ogłosił oficjalnie, że wybory prezydenckie i parlamentarne w Turcji odbędą się 14 maja.

Kilicdaroglu faworytem sondaży

Na początku bieżącego miesiąca sześciopartyjny blok opozycyjny na swojego wspólnego kandydata mianował Kemala Kilicdaroglu - lidera centrolewicowej Republikańskiej Partii Ludowej (CHP), największej w Turcji partii opozycyjnej.

W przeprowadzonym na początku marca sondażu firmy ORC Research uzyskał on przewagę 53 proc. poparcia nad obecnym prezydentem, którego wskazało 43 proc. ankietowanych. Przeprowadzony pod koniec lutego sondaż ALF wskazał z kolei, że blok opozycyjny może liczyć na 47,6 proc. poparcia społecznego, a obecnie rządząca koalicja - 35,1 proc.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości