Świat

Turcja nie planuje interweniować w Iraku

Świat


Turecki minister sprawiedliwości Bekir Bozdag poinformował, że rząd nie pracuje nad nowym mandatem, upoważniającym ten kraj do transgranicznej operacji wojskowej w Iraku. Dżihadyści z organizacji Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL) przetrzymują wciąż 48 obywateli tureckich z konsulatu generalnego w Mosulu. Tymczasem media poinformowały, że uwolniono 31 przetrzymywanych tureckich kierowców.

- To kwestia dyskusji, czy obecny mandat (dla operacji wojskowej - red.) jest wystarczający, czy wymagane jest powołanie nowego mandatu, ale obecnie nie są prowadzone prace nad takowym - powiedział Bozdag.

Konflikt z Kurdami

Mandat parlamentarny, który pozwala Turcji na prowadzenie transgranicznej operacji wojskowej w Iraku, wygasa w październiku br. Został on opracowany, aby umożliwić Turcji atak na kurdyjskie bazy w Iraku.

Konflikt z Kurdami, który wybuchł w 1984 roku, kosztował życie około 40 tys. ludzi. Partia Pracujących Kurdystanu (PKK), uznana za organizację terrorystyczną przez Turcję, USA i UE, dążyła początkowo do ustanowienia niepodległego państwa w zamieszkanej głównie przez Kurdów południowo-wschodniej części Turcji. Później ograniczyła swój cel, domagając się jedynie autonomii dla tego obszaru. Kurdowie stanowią ok. 20 proc. 76-milionowej ludności Turcji.

Chaos w Iraku

Od wtorku w Iraku trwają walki z sunnicką organizacją terrorystyczną Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL). Ugrupowanie opanowało znaczne części Mosulu, stolicy prowincji Niniwa na północy Iraku, a także sektory w dwóch sąsiednich, przede wszystkim sunnickich, prowincjach - Kirkuku i Salah Ad-Din.

W Mosulu islamiści z ISIL opanowali turecki konsulat i uprowadzili konsula wraz z 48 osobami, w tym trojgiem dzieci i członkami tureckich sił specjalnych.

Uprowadzono także trzydziestu jeden tureckich kierowców ciężarówek. Tureckie media poinformowały o ich uwolnieniu w czwartek, po dwóch dniach więzienia. Kierowcy jechali z Iskenderunu na południu Turcji, wioząc olej napędowy do Mosulu. Okoliczności ich uwolnienia nie są na razie znane.

Autor: kło/kka,gak / Źródło: reuters, pap

Tagi:
Raporty: