Turecki minister broni decyzji w sprawie Hagii Sophii. "Musimy chronić dziedzictwo naszych przodków"

Autor:
ft/kab
Źródło:
PAP

Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu poinformował w poniedziałek, że władze w Ankarze przekażą UNESCO informację o działaniach podjętych w przekształconej z muzeum w meczet Hagii Sophii w Stambule. 

W piątek najwyższy sąd administracyjny w Turcji unieważnił dekret rządowy z 1934 roku przekształcający Hagię Sophię w muzeum. Orzekł, że był on niezgodny z prawem. Utorowało to drogę do przekształcenia tego słynnego muzeum w Stambule ponownie w meczet. Jeszcze tego samego dnia prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podpisał dekret formalnie dokonujący tej zmiany. Jak zapowiedział, pierwsze modły odbędą się tam w ciągu dwóch tygodni.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

UNESCO, wyspecjalizowana Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury, oświadczyło w piątek, że po decyzji Erdogana dokona przeglądu statusu Hagii Sophii jako miejsca światowego dziedzictwa.

"Musimy chronić dziedzictwo naszych przodków"

Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu powiedział w wywiadzie dla państwowego nadawcy TRT Haber, że Ankara jest zaskoczona reakcją UNESCO i że powiadomi tę organizację o dalszych krokach w sprawie Hagii Sophii. Świątynia była najwyższą rangą w chrześcijańskim Cesarstwie Bizantyjskim, a po zdobyciu Konstantynopola przez Turków w 1453 roku została zamieniona w meczet.

Minister podkreślił, że jego kraj jest wrażliwy, jeśli chodzi o ochronę swego historycznego dziedzictwa. - Musimy chronić dziedzictwo naszych przodków. Funkcja może być taka lub inna, to nie ma znaczenia - wskazał.

Turcja odpowiada na krytykę

Protest w sprawie przekształcenia muzeum wyraziły władze USA, Francji i Grecji, a ponadto Ekumeniczny Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, duchowy zwierzchnik ok. 300 mln prawosławnych na całym świecie, oraz Hieronim II, zwierzchnik greckiego Kościoła prawosławnego. Papież Franciszek powiedział, że jest decyzją "bardzo zasmucony". Z jej powodu "żal i konsternację" wyraziła również Światowa Rada Kościołów.

Spytany o krytykę piątkowej decyzji i wyrazy zaniepokojenia płynące ze strony Grecji, papieża Franciszka i innych, Cavusoglu powiedział, że decyzja tureckich władz w sprawie Hagii Sophii jest zgodna z prawem. - Szanujemy opinię wszystkich, nawet jeśli się z nią nie zgadzamy, ale zdecydowanie odrzucamy komentarze poczynione w sposób naruszający suwerenne prawa Turcji - oświadczył minister.

Autor:ft/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości