TVN24 | Świat

Turcja "zatrzymała dwóch szpiegów pracujących na rzecz Iranu"

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP
Turcja zatrzymała dwóch szpiegów pracujących na rzecz Iranu. Wideo ilustracyjne
Reuters ArchiveTurcja zatrzymała dwóch szpiegów pracujących na rzecz Iranu. Wideo ilustracyjne

Przedstawiciel władz w Ankarze anonimowo przekazał, że w zeszłym miesiącu w Turcji zatrzymano dwóch szpiegów pracujących na rzecz Iranu - informuje AFP. Ogółem w ramach operacji wymierzonej w działalność siatki szpiegowskiej zatrzymano osiem osób.

24 września "osiem osób zostało ujętych we wspólnej operacji tureckiej agencji wywiadu i policji państwowej" - przekazało źródło AFP. Wśród zatrzymanych tureckie służby zidentyfikowały dwóch szpiegów - Turka i Irańczyka. Sześciu pozostałych zatrzymanych to współpracownicy agentów.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Szpiedzy mieli planować wywiezienie byłego irańskiego wojskowego

Szpiedzy planowali porwać i wywieźć do Iranu byłego wysoko postawionego wojskowego irańskiej armii, mieszkającego w Turcji. Nie ujawniono jego nazwiska. Wiadomo jedynie, że mieszka on w mieście Wan na wschodzie Turcji, około 100 km w linii prostej od granicy z Iranem.

Turcja i Iran utrzymują silne więzi gospodarcze, jednak spierają się w sprawie konfliktu w Syrii. W lutym aresztowano jednego z pracowników irańskiego konsulatu w Stambule. Pracownik tej placówki został zatrzymany w związku ze śledztwem w sprawie zabójstwa irańskiego dysydenta w Turcji w 2019 roku - przekazała turecka agencja Anatolia.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive