Świat

Trump o "świetnym spotkaniu z NATO" i "nawet lepszym" z Putinem

Świat


Zapłacili 33 miliardy dolarów więcej i zapłacą setki miliardów dolarów więcej w przyszłości jedynie dzięki mnie - podsumował na Twitterze zakończony niedawno szczyt NATO w Brukseli Donald Trump. Prezydent USA ocenił, że jego rozmowy z członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego były "świetne", a jeszcze lepsze było poniedziałkowe spotkanie z Władimirem Putinem.

Nawiązując do niedawnego szczytu w Brukseli (11-12 lipca), Trump stwierdził, że miał "świetne spotkanie z NATO".

"Zapłacili 33 miliardy dolarów więcej i zapłacą setki miliardów dolarów więcej w przyszłości jedynie dzięki mnie. NATO było słabe, ale teraz jest znów silne (źle dla Rosji). Media mówią tylko, że byłem niegrzeczny dla przywódców, nigdy nie wspominają o pieniądzach!" - dodał.

I had a great meeting with NATO. They have paid $33 Billion more and will pay hundreds of Billions of Dollars more in the future, only because of me. NATO was weak, but now it is strong again (bad for Russia). The media only says I was rude to leaders, never mentions the money!— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 17 lipca 2018

"Jeszcze lepsze spotkanie z Putinem"

Na konferencji prasowej po szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego Trump oznajmił, że kraje NATO uzgodniły zwiększenie wydatków na obronność. Dodał, że zobowiązanie USA na rzecz NATO pozostaje bardzo silne.

W kolejnym wtorkowym wpisie prezydent stwierdził, że jeszcze większym sukcesem niż szczyt NATO było jego spotkanie z Władimirem Putinem w Helsinkach. "Miałem świetne spotkanie z NATO, zbierając duże ilości funduszy, a nawet lepsze spotkanie miałem z Władimirem Putinem. Niestety, nie informuje się o tym w ten sposób - szaleństwo fake newsów!" - stwierdził Trump.

While I had a great meeting with NATO, raising vast amounts of money, I had an even better meeting with Vladimir Putin of Russia. Sadly, it is not being reported that way - the Fake News is going Crazy!— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 17 lipca 2018

USA oddane NATO

Dwa źródła cytowane przez Reutersa podały, że Trump zagroził na zamkniętym spotkaniu przywódców NATO, że jeśli kraje członkowskie nie zwiększą wydatków na obronę do 2 procent PKB do stycznia 2019 roku, USA zaczną działać samodzielnie.

Cytowane źródła zastrzegły, że Trump nie zagroził wprost formalnym wyjściem Stanów Zjednoczonych z Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Szef Pentagonu Jim Mattis powiedział po zakończeniu szczytu NATO, że USA są "w 100 procentach" oddane Sojuszowi, który jest obecnie silniejszy niż jeszcze miesiąc temu dzięki reformom i zobowiązaniom finansowym członków na rzecz obronności.

Autor: mm//kg / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: