Szczyt Trump - Putin

16 lipca 2018
kremlin.ruTrump i Putin spotkali się w Helsinkach 16 lipca

Donald Trump i Władimir Putin spotkali się po raz trzeci, ale rozmowa w Helsinkach 16 lipca była pierwszym pełnoformatowym szczytem prezydentów USA i Rosji. Przywódcy rozmawiali przez ponad dwie godziny w cztery oczy, a potem wystąpili na konferencji prasowej. Co ustalili?

Trump na kilka godzin przed spotkaniem z Putinem napisał na Twitterze, że "z powodu wielu lat lekkomyślności i głupoty USA" relacje z Rosją nigdy nie były gorsze. Krótko później rosyjska ambasada USA podała dalej na Twitterze ten wpis i dodała: "Zgadzamy się".

Spotkanie Trump - Putin w Helsinkach

Putin: zaprosiłem Trumpa do Moskwy

Władimir Putin poinformował w piątek, że zaprosił do Moskwy Donalda Trumpa. Dodał, że zarówno on sam, jak i prezydent USA są gotowi, by spotkać się ponownie. Zastrzegł jednak, że aby kolejny szczyt przywódców mógł się odbyć, potrzebne są odpowiednie okoliczności.

Pompeo grozi "poważnymi konsekwencjami" za ingerencję w wybory

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział w środę, występując przed senacką komisją spraw zagranicznych, że osobiście ostrzegł najwyższej rangi przedstawicieli Kremla, iż za jakiekolwiek ingerowanie w amerykańskie wybory Rosję spotkają "poważne konsekwencje".

Doradca Trumpa: spotkanie z Putinem w przyszłym roku

Prezydent USA Donald Trump przełoży swoje drugie spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na przyszły rok, aż zakończone zostanie federalne śledztwo w sprawie wpływania przez Moskwę na wybory prezydenckie - poinformował doradca Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego John Bolton.

Trump: Rosja będzie walczyła o zwycięstwo demokratów

Żaden prezydent nie był tak twardy dla Rosji jak ja. Dlatego będą bardzo mocno forsowali demokratów w nadchodzących wyborach - napisał we wtorek w serwisie społecznościowym prezydent USA Donald Trump. "To najnowszy spośród wielu sprzecznych sygnałów, jakie Trump wysyła od tygodnia na temat Rosji" - ocenił dziennik "The Hill".

Wysłannik USA: referendum w Donbasie nie może być legalne

Referendum w sprawie przynależności Donbasu jest niemożliwe, a przeprowadzenie go byłoby nielegalne - oświadczył we wtorek specjalny przedstawiciel rządu Stanów Zjednoczonych do spraw Ukrainy Kurt Volker. Udzielił on wywiadu dla stacji telewizyjnej 112 Ukraina.

"Podzielmy między siebie świat, mniejsi niech nas słuchają"

To normalne, że przywódcy dwóch takich państw spotykają się ze sobą. Nienormalne było to, że przez tyle lat się nie spotykali - powiedział o spotkaniu Donalda Trumpa z Władimirem Putinem amerykanista profesor Zbigniew Lewicki. Wspólnie z Michałem Baranowskim z German Marshall Fund i korespondentem "Gazety Wyborczej" w Moskwie Wacławem Radziwinowiczem byli gośćmi programu "Horyzont" w TVN24.

Ambasador Rosji w USA: Putin i Trump omawiali propozycje dla Donbasu

Na szczycie w Helsinkach prezydenci Władimir Putin i Donald Trump omawiali "konkretne propozycje" dotyczące uregulowania sytuacji w Donbasie - powiedział w piątek w Moskwie ambasador Rosji w Waszyngtonie Anatolij Antonow. Wcześniej agencja Bloomberga informowała, że taką propozycją był pomysł referendum na wschodzie Ukrainy.

Trump zaprasza Putina do Białego Domu

Prezydent USA Donald Trump polecił swemu doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Johnowi Boltonowi, by zaprosił rosyjskiego przywódcę Władimira Putina do Białego Domu - poinformowała na Twitterze rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders.

Spóźniony Putin naruszył estońską granicę

Rosyjski samolot prezydencki Ił-96 wleciał na kilka kilometrów w estońską przestrzeń powietrzną w poniedziałek rano - poinformowały władze w Tallinie. Władimir Putin leciał tym samolotem do Helsinek na spotkanie z Donaldem Trumpem. I tak spóźnił się na nie 40 minut.