Terroryści zarabiają dziesiątki milionów dolarów na okupach

Dżihadyści uczynili z porwań biznes

Państwo Islamskie (IS), które kontroluje znaczne obszary Syrii i Iraku, otrzymało w zeszłym roku w formie okupów nawet 45 mln dolarów - oznajmiła ekspertka ONZ zajmująca się monitorowaniem tego ugrupowania terrorystycznego.

Na posiedzeniu Komitetu Rady Bezpieczeństwa ONZ ds. walki z terroryzmem Yotsna Lalji powiedziała, że szacuje się, iż od 2004 do 2012 roku różnym organizacjom terrorystycznym przekazano w formie okupu w sumie około 120 mln dolarów. Częstotliwość uprowadzeń rośnie.

Intratny biznes

Ekspertka ONZ zwróciła uwagę, że w ostatnich latach Al-Kaida i organizacje z nią powiązane uczyniły z porwań "podstawową taktykę generowania dochodów". Wskazała, że w październiku 2012 r. przywódca Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri namawiał bojowników na całym świecie, aby porywali obywateli zachodnich państw.

Lalji sprecyzowała, że działająca w Jemenie Al-Kaida Półwyspu Arabskiego (AQAP), organizacja od kilku lat uważana przez USA za najbardziej niebezpieczny odłam tej siatki terrorystycznej, tylko w latach 2011-2013 otrzymała z okupów 20 mln dolarów. Z kolei działająca w Afryce Północnej Al-Kaida Islamskiego Maghrebu (AQIM) w ciągu ostatnich czterech lat otrzymała 75 mln dolarów.

Miliony dolarów na okupach zarabia także powiązana z Al-Kaidą ekstremistyczna organizacja Boko Haram w Nigerii, somalijscy islamiści z ugrupowania Al-Szabab, czy ugrupowanie Abu Sajefa na Filipinach, które w minionej dekadzie odznaczyło się m.in. wieloma brutalnymi porwaniami i zabójstwami cywilów.

Ekspertka powiedziała również, że albo organizacje terrorystyczne przeprowadzają porwania samodzielnie, albo współpracują, jak to jest w przypadku AQAP, z lokalnymi plemionami w Jemenie, które dostarczają zakładników za opłatą.

Nie płacą tylko USA i Wielka Brytania?

Większość państw Zachodu oficjalnie zaprzecza jakoby płaciła okupy za swoich porwanych obywateli. Jest jednak tajemnicą poliszynela, że tak na prawdę nie robią tego tylko USA i Wielka Brytania. Pozostałe państwa po kryjomu wypłacają wielomilionowe okupy. Dowodzą tego między innymi dokumenty i zeznania prezentowane w serii artykułów dziennika "New York Times".

Autor: mk//plw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości