Świat

Modlitwy w 41 tysiącach świątyń. Wysadzana diamentami korona w końcu na głowie króla

Świat


W Bangkoku rozpoczęły się trzydniowe uroczystości koronacyjne króla Tajlandii Mahy Vajiralongkorna, określanego również jako Rama X. W sobotę monarcha włożył na głowę liczącą ponad 200 lat złotą koronę i otrzymał od kapłana insygnia królewskie. W tym samym czasie trwały modlitwy w 41 tysiącach świątyń w całym kraju.

66-letni Vajiralongkorn objął tron w 2016 roku, po śmierci swojego uwielbianego przez społeczeństwo ojca Bhumibola Adulyadeja – Ramy IX, koronowanego w 1950 roku.

Formalne uroczystości koronacyjne, łączące tradycje buddyjskie i hinduistyczne, zorganizowane zostały jednak dopiero w sobotę i potrwają do poniedziałku. Rozpoczęły się przed południem od rytuału oczyszczenia, w czasie którego Rama X polewany był wodą, zaczerpniętą z ponad 100 źródeł w całym kraju i pobłogosławioną przez buddyjskich mnichów.

Po rytuałach oczyszczenia i namaszczenia król otrzymał i włożył sobie na głowę ponad 200-letnią koronę, wykonaną ze złota, wysadzaną diamentami i ważącą 7,3 kg. Naczelny bramin przekazał mu również insygnia koronacyjne, w tym królewski wachlarz, miecz zwycięstwa i pantofle.

Po południu król uda się do Świątyni Szmaragdowego Buddy – najważniejszej świątyni buddyjskiej w kraju - gdzie ogłosi się Królewskim Patronem Buddyzmu. Na zakończenie sobotniej części ceremonii Rama X symbolicznie wprowadzi się do rezydencji królewskiej. W niedzielę weźmie udział w pochodzie ulicami Bangkoku, a następnego dnia wygłosi publiczne przemówienie z balkonu pałacu królewskiego i spotka się z zagranicznymi dyplomatami.

Modlitwy w całym kraju

- To ważne wydarzenie, w czasie którego mieszkańcy Tajlandii mogą się upewnić, że mamy długą historię, bogatą kulturę i bliskie związki pomiędzy monarchią a ludźmi - powiedział o koronacji badacz kultury tajskiej z Uniwersytetu Chulalongkorna w Bangkoku, prof. Tongthong Chandransu, cytowany przez portal rozgłośni BBC.

Całkowity koszt ceremonii koronacyjnych szacowany jest na miliard bahtów (prawie 120 mln zł). W czasie uroczystości w 41 tys. świątyń w całym kraju mnisi modlą się jednocześnie, by pobłogosławić króla. Sobotnim ceremoniom w Bangkoku towarzyszą salwy z czterech XIX-wiecznych armat.

Wśród dygnitarzy obecnych w pałacu królewskim w czasie uroczystości jest premier Tajlandii, gen. Prayut Chan-ocha, przywódca wojskowej junty, która w 2014 roku obaliła demokratycznie wybrany rząd i wciąż pełni władzę w kraju.

Tajlandczycy ubrani na żółto

Dziennikarzy obsługujących koronację obowiązują surowe reguły. Zabronione jest robienie zdjęć członkom rodziny królewskiej, gdy wchodzą lub schodzą po schodach, a także w czasie posiłków. Fotografom zalecono też, by ubrali się w granatowe garnitury i założyli krawaty w kolorze żółtym, który w tajskiej tradycji symbolizuje monarchię.

Z okazji koronacji na żółto ubrało się w sobotę również wielu mieszkańców Bangkoku. W czasie żałoby po śmierci Ramy IX, który cieszył się olbrzymim poważaniem w społeczeństwie, większość osób na ulicach tajlandzkiej stolicy nosiła czarne ubrania.

Vajiralongkorn określany jest przez zagraniczną prasę jako jeden z najbogatszych monarchów świata. Jego majątek szacowany jest na co najmniej 30 mld dolarów – podała agencja Reutera.

Ślub przed koronacją

W środę, dwa dni przed rozpoczęciem ceremonii koronacyjnych, Rama X poślubił zastępczynię dowódcy swojej gwardii ochroniarskiej, gen. Suthidę, która została królową Tajlandii. Królowa Suthida, była stewardessa linii Thai Airways, jest czwartą żoną Vajiralongkorna.

Autor: mm\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: