Świat

Szwedzi chcą się bronić przed Rosją. Wrócą do bazy z okresu zimnej wojny?

Świat

wikipedia.org (CC BY-SA 2.0) | Oleg V. Belyakov - AirTeamImages CC BY-SAGripeny latają w kilkunastu armiach świata. Szwedzi mają ich oczywiście najwięcej

W związku z wydarzeniami na Ukrainie szwedzkie siły zbrojne poinformowały we wtorek o wzmocnieniu kontroli przestrzeni powietrznej wokół Gotlandii, wyspy położonej na Morzu Bałtyckim. Wyślą w jej rejon myśliwce. W parlamencie pojawił się z kolei pomysł odtworzenia na wyspie dawnej bazy wojsk lotniczych.

Część myśliwców Gripen przeniesiono na Gotlandię, aby ułatwić patrolowanie przestrzeni powietrznej południowo-wschodniej Szwecji. Szwedzkie wojsko nie ujawniło szczegółów, zaznaczając, że "dostosowuje się do bieżącej sytuacji".

Szwecja chce wrócić do bazy wojskowej na Gotlandii

Pod koniec marca 2013 roku dwa rosyjskie bombowce oraz cztery myśliwce przeleciały w pobliżu wyspy Gotska Sandoen na północ od Gotlandii, zmierzając w kierunku Sztokholmu. Według źródeł w szwedzkich siłach zbrojnych, samoloty ćwiczyły atak na Szwecję.

W ramach reformy z lat 90. Szwecja zlikwidowała bazę wojskową na Gotlandii, która w okresie zimnej wojny narażona była na atak ze strony Układu Warszawskiego. Do przywrócenia jednostki wezwał we wtorek w parlamencie wicepremier Jan Bjoerklund.

Autor: adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org (CC BY-SA 2.0) | Oleg V. Belyakov - AirTeamImages CC BY-SA