TVN24 | Świat

Szwedzka minister finansów Magdalena Andersson ma zostać nowym premierem

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Przewodniczącą szwedzkich socjaldemokratów została dotychczasowa minister finansów Szwecji Magdalena Andersson. Jeszcze jesienią ma zastąpić na stanowisku premiera Stefana Loefvena jako pierwsza kobieta na czele rządu w historii kraju.

Rządzący Szwecją od siedmiu lat Loefven w sierpniu zapowiedział rezygnację ze stanowiska szefa Partii Robotniczej - Socjaldemokraci oraz przekazanie swojemu następcy zadania kierowania krajem. W czwartek podczas kongresu socjaldemokratów w Goeteborgu przedstawiciele wszystkich 26 okręgów opowiedzieli się za wyborem Magdaleny Andersson.

Nowa szefowa Partii Robotniczej - Socjaldemokraci obiecała skupić się na rozwiązaniu trzech problemów: poprawy jakości państwa opiekuńczego, dostosowania gospodarki do wyzwań związanych z ochroną klimatu oraz walki z przestępczością.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Kandydatura Anderson na szefa rządu musi jeszcze zostać przegłosowana w parlamencie. Wystarczy jednak, że zdobędzie ona więcej głosów za lub wstrzymujących się niż przeciwnych. Na takiej zasadzie funkcjonuje gabinet Loefvena, który tworzy mniejszościowy rząd w koalicji z Zielonymi.

Na partyjnym kongresie gościem specjalnym był przewodniczący Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) i wicekanclerz, minister finansów w rządzie Angeli Merkel Olaf Scholz.

Loefven rezygnuje z funkcji premiera

Ogłaszając w sierpniu swoje odejście, Loefven podkreślił, że był gotów kontynuować kolejną kadencję jako premier Szwecji, jednak od pewnego czasu dojrzewała w nim decyzja o rezygnacji. - Wszystko się kończy, chcę mojemu następcy zapewnić jak najlepsze warunki - powiedział.

Stefan Loefven zapowiedział swoje odejście ze stanowiska premiera SzwecjiShutterstock

Według ekspertów to właśnie zaplanowane na jesień 2022 roku wybory parlamentarne są przyczyną odejścia Loefvena, a Andersson ma być nową siłą, która pozwoli zwiększyć poparcie dla socjaldemokratów.

Będąca u władzy od dwóch kadencji Partia Robotnicza - Socjaldemokraci osiąga poparcie około 26 procent, które może okazać się niewystarczające do kontynuowania rządów.

Autor:asty//now

Źródło: PAP