TVN24 | Świat

Kurz: Austria jest gotowa produkować szczepionki z Rosji lub Chin

TVN24 | Świat

Autor:
ft/kab
Źródło:
PAP

Niezależnie od tego przez jaki kraj została wyprodukowana szczepionka, chodzi o to, by zwiększyć jej podaż w Unii Europejskiej – powiedział kanclerz Austrii Sebastian Kurz. Jak dodał, jego kraj jest gotowy, by umożliwić produkcję preparatów z Rosji i Chin, jeśli tylko uzyskają one aprobatę Europejskiej Agencji Leków. 

Odpowiadając na pytanie dziennikarzy niedzielnego wydania niemieckiego dziennika "Die Welt", czy zaszczepiłby się przy użyciu rosyjskiej szczepionki Sputnik V lub któregoś z preparatów chińskich, kanclerz Austrii odpowiedział twierdząco. Zastrzegł jednak, że "musiałyby być one najpierw zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków (EMA)".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

- Austria jest gotowa udostępnić swe moce dla produkcji szczepionek rosyjskich lub chińskich na tych samych zasadach, jak czyniłaby dla producentów z innych krajów - podkreślił szef austriackiego rządu. - Chodzi o to, by jak najszybciej zwiększyć podaż bezpiecznej szczepionki w UE, niezależnie od tego przez jaki kraj została opracowana - wyjaśnił.

Agencje przypominają, że sprawę dostępności szczepionek z Chin i Rosji Kurz poruszył już w czwartek. Zaapelował wtedy, by EMA zatwierdziła preparaty opracowane przez Centrum Badawcze Epidemiologii i Mikrobiologii im. Gamaleja w Rosji oraz chińskie firmy Sinovac Biotech oraz Sinopharm.

"Dzięki kampanii szczepień latem sytuacja będzie znacznie lepsza"

Kwestii dostępności i skuteczności szczepionek, która jest nadrzędna, "nie powinny towarzyszyć jakiekolwiek geopolityczne tabu" - podkreślił w rozmowie z dziennikarzem "Welt am Sonntag" (WamS).

W wywiadzie dla "WamS" Kurz po raz kolejny zarzucił także Europejskiej Agencji Leków mnożenie przeszkód biurokratycznych i długotrwałe zatwierdzanie szczepionek. Zakłócenia w dostawach i obecną podaż preparatów w UE określił jako "nieoptymalną".

Od poniedziałku w Austrii nastąpi częściowe odmrożenie gospodarki. W wywiadzie dla niemieckiej gazety kanclerz Austrii bronił tej decyzji, zarazem podkreślił jednak, że jest "pewien, iż najbliższe miesiące będą wyjątkowo trudne". - Zakładam, że dzięki kampanii szczepień latem sytuacja będzie znacznie lepsza i będziemy mogli wrócić do normalności w wielu sferach - powiedział.

"Myślę, że była okazja, aby zamówić więcej szczepionek"

W sobotę w rozmowie z brytyjskim radiem BBC proces zamawiania szczepionek przez Komisję Europejską skrytykował wicekanclerz i minister finansów Niemiec Olaf Scholz. - Jestem zły z powodu niektórych decyzji, które zostały podjęte w zeszłym roku. Myślę, że była okazja, aby zamówić więcej szczepionek i patrząc z dzisiejszej perspektywy, jest absolutnie jasne, że byłaby to słuszna decyzja - powiedział Scholz w programie Today radia BBC4.

Scholz nie chciał personalnie wskazywać, kto ponosi odpowiedzialność za tę sytuację. - Myślę, że konieczne jest, aby każdy wyciągnął wnioski i to odnosi się również do Europy. Uważam, że Unia Europejska jest silna i ma możliwości zrobić to, co jest konieczne – powiedział.

Niemiecki wicekanclerz podkreślił, że nie krytykuje samej idei wspólnego zamawiania szczepionek przez UE, ale konieczne jest sprawdzenie, czy odpowiedzialni za zakupy zrobili wszystko, co było w ich mocy. Jego zdaniem należy wyciągnąć wniosek z tej sytuacji, że UE potrzebuje silnych instytucji mogących szybko podejmować ważne decyzje.

Autor:ft/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości