Syria potwierdza gotowość do konferencji pokojowej


Syria jest "w zasadzie" gotowa wziąć udział w wielostronnych rozmowach planowanych na czerwiec w Genewie - potwierdził szef dyplomacji syryjskiej Walid el-Mualim. O tym, że Damaszek zgodził się na uczestnictwo w konferencji pokojowej w piątek informowało rosyjskie MSZ.

Z kolei opozycyjna Syryjska Koalicja Narodowa żąda od prezydenta Baszara el-Asada "gestów dobrej woli", zanim zdecyduje, czy weźmie udział w genewskiej konferencji.

Rzecznik koalicji Chaled Saleh mówił w piątek, że chodzi o rzeczy proste, takie jak zaprzestanie używania pocisków rakietowych Scud, czy wyprowadzenie wojsk reżimowych z niektórych miast. Wspomniał też o ewentualnym zawieszeniu broni.

Opozycja wzywa Asada do dymisji

Kilka dni wcześniej 80 przedstawicieli syryjskiej opozycji wchodzących w skład Koalicji Narodowej zażądało niezwłocznego odejścia prezydenta Baszara el-Asada z urzędu. Uznali, że konferencja pokojowa nie ma szans powodzenia, jeśli stroną na tym spotkaniu będą przedstawiciele obecnego prezydenta Syrii. Mualim powiedział w niedzielę po rozmowach w Bagdadzie: "Wierzymy, że to spotkanie (w Genewie) stanowi dobrą okazję rozwiązania syryjskiego kryzysu". "Żadne mocarstwo nie może decydować o przyszłości Syrii. Tylko naród syryjski ma do tego prawo" - dodał. Konflikt zbrojny w Syrii trwa od marca 2011 roku. Obrońcy praw człowieka szacują, że zginęło w nim, co najmniej 94 tys. ludzi.

Autor: rf//kdj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości