Świat

Merkel zdecydowanie przed Schulzem, SPD odrobiła straty

Świat


Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU), której przewodzi kanclerz Angeli Merkel, poprawiła notowania w sondażach i może liczyć na 40 procent poparcia - wynika z najnowszego sondażu Forsa Institute dla magazynu "Stern" i telewizji RTL.

Główny rywal partii Merkel, Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD), może liczyć na 23 procent głosów, prośrodowiskowi Zieloni - 9 procent, a antyimigracyjna Alternatywa dla Niemiec (AfD) - 7 procent.

Dla CDU to najwyższy poziom poparcia od września 2015 roku, kiedy notowania tej partii pogorszyły się ze względu na kryzys migracyjny. Kanclerz zdecydowała wówczas o przyjęciu około miliona migrantów, głównie z Bliskiego Wschodu i Afganistanu.

Ponad połowa Niemców chce Merkel

Z sondażu wynika także, że 52 procent pytanych Niemców zagłosowałoby za czwartą kadencją dla Angeli Merkel, jeśli kanclerz wybierany byłby w wyborach bezpośrednich. Na jej głównego rywala Martina Schulza zagłosowałoby 22 procent respondentów.

Zgodnie z niemieckim systemem wyborczym obywatele Niemiec głosują na partie. Na czele rządu najczęściej staje ten parlamentarzysta, który w głosowaniu zdobył najwięcej głosów. Jego wybór na kanclerza potwierdzić muszą parlamentarzyści w tajnym głosowaniu. Z sondażu wynika także, że tylko 9 procent pytanych wierzy, że opozycyjna dzisiaj SPD rozwiąże problemy Niemiec. Aż 40 procent badanych wyborców takie nadzieje pokłada w rządzącej SPD. Wybory parlamentarne odbędą się 24 września.

Sondaż przeprowadzono na grupie 2502 osób w dniach 19-23 czerwca. Błąd statystyczny wynosi 2,5 procent.

Autor: pk\mtom / Źródło: Reuters

Tagi:
Raporty: