Świat

Podwójny zamach w stolicy Somalii. Nie żyje ponad 300 osób

Świat


Liczba ofiar śmiertelnych sobotniego podwójnego zamachu terrorystycznego w stolicy Somalii Mogadiszu przekroczyła 300 - poinformował w poniedziałek szef stołecznego pogotowia ratunkowego Abdikadir Abdirahman.

- Potwierdziliśmy śmierć 300 osób. Liczba ofiar śmiertelnych będzie wyższa, ponieważ wciąż są zaginieni - powiedział Abdirahman. Dodał, że wciąż umierają ranni. Odbywają się już pierwsze pogrzeby ofiar.

Ranni otrzymają pomoc w tureckich szpitalach

Do Mogadiszu przybył minister zdrowia Turcji Ahmet Demircan, by koordynować ewakuację rannych, którzy otrzymają pomoc medyczną w tureckich szpitalach.

Agencja Anatolia poinformowała, że szpitale w Turcji są przygotowane na przyjęcie około 50 rannych. Źródła somalijskie mówią, że do Turcji przetransportowanych zostanie drogą lotniczą ponad 70 ciężko rannych.

Turcja wysyła też do Somalii ratowników i ekipy medyczne. Nikt nie przyznał się do zorganizowania podwójnego zamachu, jednak somalijski rząd oskarżył atak powiązaną z Al-Kaidą organizację ekstremistyczną Al-Szabab, która zazwyczaj odpowiada za podobne akty terroru w Somalii. Siła sobotnich eksplozji była jednak bez precedensu. Ekstremiści z Al-Szabab walczą o narzucenie w Somalii surowej wersji islamu i obalenie prozachodniego rządu. Bojownicy są w stanie dokonywać krwawych ataków, mimo że utracili większość kontrolowanego dotychczas terytorium po ofensywie sił pokojowych Unii Afrykańskiej. Prezydent Somalii Mohamed Abdullahi Mohamed ogłosił po sobotnim zamachu trzydniową żałobę narodową.

Autor: kg / Źródło: PAP