Snowden dziękuje Rosji. "Sprawiedliwość zwyciężyła"

Świat


- To zwycięstwo rządów prawa - powiedział Edward Snowden, dziękując Rosji za przyznanie mu azylu. Skrytykował też administrację Obamy. W czwartek Snowden otrzymał dokument pozwalający mu na pobyt na terytorium Moskwy i opuścił moskiewskie lotnisko.

- Przez ostatnie osiem tygodni widzieliśmy, że administracja prezydenta Obamy nie ma poszanowania dla międzynarodowego i lokalnego prawa, ale w końcu prawo wygrywa. Dziękuję Federacji Rosyjskiej za przyznanie mi azylu - powiedział Snowden w oświadczeniu udostępnionym przez portal Wikileaks. Rosji podziękował także jego ojciec. - Jestem wdzięczny narodowi rosyjskiemu i prezydentowi Putinowi - powiedział Lonnie Snowden.

Ojciec Snowdena na razie nie starał się o rosyjską wizę - poinformowała w czwartek rosyjska ambasada w Waszyngtonie. W środę 52-letni Snowden senior powiedział w wywiadzie dla kanału telewizyjnego Rossija 24, że ma zamiar pojechać do Rosji, aby zobaczyć się z synem.

Opuścił moskiewskie lotnisko

Snowden ujawnił tajne dokumenty z których wynika, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) i inne służby specjalne monitorowały i gromadziły dane dotyczące rozmów telefonicznych i aktywności w internecie obywateli USA oraz cudzoziemców. Od 23 czerwca przebywał w strefie tranzytowej lotniska Szeremietiewo. W czwartek dostał dokument, zaświadczający, że otrzymał na rok azyl tymczasowy w Rosji.

Autor: /jk / Źródło: Reuters

Tagi:
Raporty: