Śmigłowce i okręty. Kontrakt Francji z Saudami wart 12 mld dolarów

Śmigłowce i okręty. Francusko-saudyjski kontrakt na 12 mld dolarów
Śmigłowce i okręty. Francusko-saudyjski kontrakt na 12 mld dolarów
Airbus Helicopters
Airbus HelicoptersArabia Saudyjska chce kupić 23 śmigłowce H145

Francja i Arabia Saudyjska podpiszą w środę kontrakt wart 12 mld dolarów na dostawę francuskiego sprzętu wojskowego - poinformował minister spraw zagranicznych Laurent Fabius. Dyplomata spotkał się z ministrem obrony Arabii Saudyjskiej księciem Muhammadem ibn Salmanem as-Saudem.

Kontrakt - jak pisze Reuters - oznacza, że Paryż zacieśnia stosunki handlowe z Bliskim Wschodem.

W ramach umowy Francja dostarczy Saudyjczykom 23 śmigłowce H145 o wartości 500 mln dolarów - stwierdził Fabius. H145, poprzednio znany jako Eurocopter EC145, to lekki śmigłowiec wielozadaniowy, wyposażony w dwa silniki. Używany jest głównie przez służby ratunkowe lub służby graniczne. Militarną wersję wykorzystuje amerykańskie wojsko.

Saudyjsko-francuski kontrakt

Saudyjski książę powiedział, że jego kraj nadal negocjuje cenę za okręty patrolowe produkowane przez konsorcjum DCNS. Fabius dodał, że Arabia Saudyjska zamierza podpisać także studium wykonalności dla dwóch Europejskich Reaktorów Ciśnieniowych, budowanych przez francuską spółkę Areva.

Jak zauważa Reuters, Francja zacieśnia stosunki z Arabią Saudyjską. Przykładem na to było zaproszenie prezydenta Francoisa Hollande'a na szczyt liderów państw Zatoki Perskiej, na które bardzo rzadko zapraszani są politycy z zewnątrz.

Autor: pk//gak / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Airbus Helicopters

Pozostałe wiadomości