TVN24 | Świat

Premier Słowacji: przykro mi, że mamy idiotę na stanowisku ministra gospodarki

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Narasta konflikt pomiędzy liderami słowackiej koalicji. Premier tego kraju Igor Matovicz wezwał w czwartek ministra gospodarki i przywódcę koalicyjnej partii Wolność i Solidarność (SaS) Richarda Sulika do dymisji. 

Słowacki premier krytykuje swojego koalicyjnego partnera od kilku miesięcy. Ich stosunki znacznie popsuły się, gdy Igor Matovicz forsował przeprowadzanie w kraju powszechnych, antygenowych testów na obecność koronawirusa. Richard Sulik sprzeciwiał się planom, które Matovicz ostatecznie wprowadził w życie.

Premier zarzucał także liderowi SaS, że nie uczestniczy w posiedzeniach komisji epidemicznej, która wypracowuje decyzje związane z późniejszymi obostrzeniami. Polecił Sulikowi, będącemu także wicepremierem, zakup kolejnych partii antygenowych testów, których - zdaniem Matovicza - nie było w kraju. Sulik przekonywał, ze zgodnie z obowiązującym prawem nie może sprowadzić testów wcześniej niż w styczniu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Premier atakował także Sulika za nieprzygotowanie z wykorzystaniem szybkiej ścieżki legislacyjnej ustawy o zamówieniach państwowych. - Przykro mi, że mamy idiotę na stanowisku ministra gospodarki – powiedział w radiu Matovicz i dodał, że cieszyłby się z jego dymisji przed świętami.

Richard Sulik odpowiedział wpisem w sieci społecznościowej, że wypowiedzi premiera nie traktuje osobiście, ponieważ rozumie ekstremalnie skomplikowaną i bezprecedensową sytuację, w której premier się znajduje. Napisał też, że jego partia nie weszła do rządu, żeby płakać, ale żeby pracować.

Słowacki premier, który jest jednocześnie szefem zwycięskiej w wyborach i współtworzącej koalicję czterech formacji, partii Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości (OLaNO), z szefem SaS od lat pozostaje w osobistym konflikcie. W 2010 roku po założeniu ruchu OLaNO, Matovicz dostał się do parlamentu z list SaS. W 2011 roku późniejszy premier został wykluczony z klubu poselskiego SaS i zmienił OLaNO w regularną partię polityczną. W lutym tego roku partia Matovicza wygrała wybory parlamentarne z poparciem około 25 proc. wyborców i stworzyła koalicję, mającą większość konstytucyjną. Według ostatnich badań na OlaNO głosowałoby 11 proc. wyborców.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP