Szojgu o trzech zagrożeniach ze strony NATO i ich "neutralizacji"

Świat

Nagranie: ćwiczenia awangardy rosyjskiej armii - wojsk powietrznodesantowych Ministerstwo Obrony Rosji
wideo 2/36

- Sytuacja wojskowo-polityczna na zachodnich granicach Rosji pozostaje napięta - ogłosił minister obrony Siergiej Szojgu na posiedzeniu kolegium tego resortu. W celu ich wzmocnienia - jak stwierdził - zostanie podjętych szereg działań. Do końca tego roku Rosja planuje przeprowadzić w Zachodnim Okręgu Wojskowym ponad 20 ćwiczeń.

- Sytuacja charakteryzuje się wzmocnieniem obecności wojskowej NATO w Europie Wschodniej, rozmieszczeniem amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej w Polsce i Rumunii oraz rozszerzeniem współpracy wojskowej Sojuszu Północnoatlantyckiego z Finlandią i Szwecją - powiedział Siergiej Szojgu, otwierając środowe posiedzenie kolegium ministerstwa obrony.

W celu "zneutralizowania" wymienionych zagrożeń i wzmocnienia granic na zachodzie kraju, Rosja podejmie szereg działań - przytacza zapowiedź ministra obrony agencja TASS.

12 tysięcy żołnierzy, 950 jednostek sprzętu

- W tym roku w Zachodnim Okręgu Wojskowym zostanie przeprowadzonych ponad 20 przedsięwzięć w celu doskonalenia personelu wojskowego - oznajmił Szojgu. Jak stwierdził, wojska tego okręgu do końca 2019 roku otrzymają ponad 1,3 tys. sztuk nowego i zmodernizowanego sprzętu. Zwiększona zostanie także liczba żołnierzy.

Agencja RIA Nowosti sprecyzowała, że do końca bieżącego roku w Zachodnim Okręgu Wojskowym zostanie przeprowadzonych ponad 20 ćwiczeń z udziałem wojsk obrony powietrznej, zabezpieczenia materiałowo-technicznego, a także pododdziałów brzegowych.

Okręgi wojskowe w Rosji flot2017.com

"Obecnie główne wysiłki dowództwa okręgu koncentrują się na przygotowaniu rosyjsko-białoruskich ćwiczeń Tarcza Sojuszu 2019, które odbędą się 13–19 września i zakończą dwuletni cykl wspólnych przygotowań" - relacjonuje agencja RIA Nowosti. Jak podaje, w ćwiczeniach weźmie udział do 12 tysięcy żołnierzy i 950 jednostek sprzętu wojskowego.

Szojgu zapewnia, że ćwiczenia te mają charakter "obronny".

Salwa rosyjskich rakiet Buława (nagranie archiwalne)MO Rosji/Youtube
wideo 2/35

Autor: tas/adso / Źródło: RIA Nowosti, TASS

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: