Świat

Korea Północna "podąża niebezpieczną ścieżką"

Świat


Ceną ciągłych prowokacji dla Korei Północnej będzie brak stabilności i trudności ekonomiczne - oceniła w poniedziałek szefowa południowokoreańskiego MSZ Kang Kiung Wha. Jej zdaniem Pjongjang podąża "niebezpieczną ścieżką".

- Ceną jej [Korei Północnej - przyp. red.] ciągłych prowokacji, w obliczu rażącego lekceważenia miłujących pokój członków społeczności międzynarodowej, będzie brak stabilności i trudności ekonomiczne - oświadczyła Kang na konferencji prasowej.

Chiny i Rosja przeciw sankcjom

Słowa te padły na kilka godzin przed głosowaniem w Radzie Bezpieczeństwa ONZ nad przygotowanym przez USA projektem rezolucji dotyczącej wprowadzenia nowych sankcji wobec reżimu w Pjongjangu, w celu dalszego wywierania presji, by zrezygnował on z programów nuklearnych i rakietowych.

Projekt w jego pierwotnym kształcie zakładał między innymi embargo na dostawy paliw dla Korei Północnej oraz zamrożenie aktywów przywódcy tego kraju Kim Dzong Una. Nałożeniu tak ostrych sankcji sprzeciwiają się Chiny i Rosja, dysponujące w Radzie Bezpieczeństwa ONZ prawem weta.

Nie wiadomo, czy ostatecznie pod głosowanie poddany zostanie projekt rezolucji przedstawiony przez USA w połowie zeszłego tygodnia, czy też jego nowa wersja lub inny tekst.

Kolejna próbna eksplozja

Korea Północna ogłosiła 3 września, że "całkowitym powodzeniem" zakończyła się próba ładunku wodorowego przeznaczonego do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych ICBM.

Przeprowadzenie kolejnej, szóstej już próby nuklearnej przez reżim w Pjongjangu wywołało oburzenie i sprzeciw wspólnoty międzynarodowej.

Autor: pk//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości