Świat

Samozwańczy premier skazany za zbrodnie wojenne na Bałkanach

Świat


Były przywódca bośniackich Chorwatów z czasów wojny na Bałkanach Jadranko Prlić został skazany przez międzynarodowy trybunał w Hadze na karę 25 lat więzienia za zbrodnie wojenne.

Za zbrodnie wojenne skazano również pięciu innych wysokich rangą funkcjonariuszy samozwańczego państwa Chorwatów bośniackich - proklamowanej w 1993 roku "Herceg-Bośni", której premierem był Prlić.

Zniszczyli perłę architektury

Prokuratura zarzucała oskarżonym organizowanie czystek etnicznych, przymusowe przesiedlenia, stosowanie terroru, założenie obozów dla muzułmanów w Dretelju, Gabeli i w Mostarze, a także wydanie rozkazu zburzenia w listopadzie 1993 roku Starego Mostu na Neretwie w Mostarze - kamiennej budowli z 1566 roku, perły architektury otomańskiej, wpisanej na światową liczbę zabytków UNESCO. Most został odbudowany w 2004 roku. 58-letni obecnie Bruno Stojić, w czasie wojny minister obrony, 63-letni gen. Milivoj Petković, przysłany z Chorwacji szef sztabu generalnego wojska bośniackich Chorwatów (HVO), 68-letni Slobodan Praljak, b. wiceminister obrony Chorwacji, zastępca szefa sztabu HVO - zostali skazani na karę po 20 lat więzienia. 57-letni Valentin Czorić, szef żandarmerii i późniejszy minister spraw wewnętrznych otrzymał karę 16 lat więzienia, a 61-letni Berislav Puszić - odpowiedzialny za obozy i ośrodki zatrzymań - 10 lat więzienia. Praljak i Puszić zostali uniewinnieni z części zarzutów.

"Jesteśmy niewinni"

Sędziowie Trybunału ogłaszając wyroki podkreślili, że za czystkami etnicznymi stał ówczesny prezydent Chorwacji Franjo Tudjman. Uważał on je za konieczne, by stworzyć jednolite etnicznie państwo, które chciał przyłączyć do Chorwacji.

Cała szóstka oddała się dobrowolnie w kwietniu 2004 roku pod jurysdykcję ONZ-owskiego Trybunału ds. Zbrodni w b.Jugosławii, lecz na proces oczekiwali w Zagrzebiu. W 2006 roku znaleźli się w haskim areszcie. Zgodnie oświadczyli, że są niewinni.

Sojusznicy muzułmanów

Chorwaci przez większą część wojny w Bośni byli sojusznikami muzułmanów w walce z siłami serbskimi. Jednak od kwietnia 1993 roku wspierani militarnie i politycznie przez Zagrzeb prowadzili także wojnę z bośniackimi muzułmanami, zakończoną 1 marca 1994 roku podpisaniem układu o utworzeniu federacji muzułmańsko-chorwackiej w Bośni i Hercegowinie. Na mocy porozumienia pokojowego z Dayton, które w 1995 roku zakończyło wojnę bośniacką, federacja muzułmańsko-chorwacka wraz z Republiką Serbską są autonomicznymi "jednostkami państwowymi", tworzącymi Bośnię i Hercegowinę.

Autor: rf//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: