Świat

Rzecznik Watykanu: Odwaga Benedykta XVI nie mniejsza niż Jana Pawła II

Świat


Odwaga Benedykta XVI, który zrezygnował z urzędu, nie jest mniejsza niż Jana Pawła II, pełniącego posługę mimo choroby i cierpienia - stwierdzilł rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi.

W komentarzu na antenie Radia Watykańskiego ks. Lombardi powiedział: - Podczas gdy papież Wojtyła dał światu dowód nadzwyczajnej odwagi swym świadectwem wiary w cierpieniu i chorobie, papież Ratzinger wykazał się nie mniejszą odwagą, akceptując przed Bogiem ograniczenia starości i umiejętność rozpoznania odpowiedzialności, którą Bóg mu powierzył.

"Apel o odpowiedzialność"

- Obaj pokazali nam, nie tylko swym nauczaniem, ale być może jeszcze skuteczniej swym życiem, co to znaczy szukać i znajdować każdego dnia wolę Boga wobec nas i naszej służby, także w najbardziej krytycznych sytuacjach życia ludzkiego - oświadczył watykański rzecznik w wystąpieniu nadanym dwa dni po abdykacji Benedykta XVI. Ks. Lombardi wyraził przekonanie, że ustąpienie papieża "nie jest w żadnym razie porzuceniem ani powierzonej mu posługi, ani tym bardziej wiernych". Zdaniem rzecznika Watykanu decyzja Benedykta XVI jest "apelem o odpowiedzialność", skierowanym także do kardynałów, przed którymi stoi teraz zadanie wyboru nowego papieża.

Autor: mk\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: