Rząd Merkel chce wysłać 400 żołnierzy do Turcji

TVN24

WikipediaŻołnierze Bundeswehry będą bronić Turcji przed Syrią?

Niemiecki rząd dał w czwartek zielone światło dla udziału żołnierzy Bundeswehry w NATO-wskiej misji w Turcji, gdzie Sojusz rozmieści pociski przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Patriot dla ochrony przed atakiem z ogarniętej wojną domową Syrii.

Zgodnie z mandatem Niemcy mogą wysłać do Turcji maksymalnie 400 żołnierzy. Mandat obejmuje również zaangażowanie samolotów systemu AWACS, które stacjonują w regionie. Decyzję o wysłaniu niemieckich sił do Turcji musi jeszcze zaakceptować Bundestag.

NATO zdecydowało we wtorek

O rozmieszczeniu w Turcji baterii pocisków przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot zdecydowali we wtorek ministrowie spraw zagranicznych państw NATO, na wniosek rządu w Ankarze. System ma działać odstraszająco i służyć "deeskalacji" sytuacji na granicy Turcji i Syrii, będącej południowo-wschodnią granicą NATO.

Oprócz Niemiec systemem Patriot dysponują w NATO także USA i Holandia.

Turcja wystąpiła z prośbą do sojuszników o rozmieszczenie rakiet Patriot, by zwiększyć swą powietrzną obronę oraz chronić ludność i terytorium. Jak się przypuszcza, walczący od ponad półtora roku z rewoltą reżim syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada ma kilkaset rakiet balistycznych, zdolnych przenosić chemiczne głowice bojowe. Wystrzelone z Syrii pociski artyleryjskie zabiły dotąd w Turcji pięć osób.

Autor: adso//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Tagi:
Raporty: