Świat

Rosyjskie media: "polski obóz śmierci w Sobiborze". Pojechał tam minister kultury

Świat


"Minister kultury Rosji Władimir Miedinski w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu weźmie udział w ceremonii złożenia kwiatów, upamiętniając radzieckich jeńców, którzy zginęli w polskim obozie koncentracyjnym Sobibór" - takie sformułowanie pojawiło się w depeszy agencji RIA Nowosti opublikowanej w środę rano. Ambasada RP w Moskwie wyśle protest i zażąda sprostowania - powiedział rzecznik ambasady Bartosz Cichocki. Jak dodał, będzie to dotyczyć również każdego innego medium, które będzie powielało to sformułowanie.

Sformułowanie "polski obóz koncentracyjny Sobibór" pojawiło się w środę na stronach internetowych trzech ważnych mediów rosyjskich: agencji prasowej RIA Nowosti, stacji telewizyjnej Kanał Piąty i rosyjskojęzycznej wersji telewizji RT (dawniej Russia Today).

Kłamstwo o obozach

"Obóz Sobibór został utworzony przez nazistów na południowym wschodzie Polski wiosną 1942 roku" - czytamy w depeszy. "Obóz śmierci istniał zaledwie ok. 1,5 roku, w tym czasie jednak likwidowano tam niemal 250 tys. Żydów z Polski i innych krajów" - pisze agencja RIA Nowosti.

RT na rosyjskojęzycznej wersji swego portalu również pisze o tym, iż jeńcy radzieccy "zginęli w polskim obozie koncentracyjnym Sobibór". "Na miejscu polskiego obozu koncentracyjnego Sobibór odbędzie się uroczystość żałobna" - podał Kanał Piąty.

Minister kultury Rosji odwiedza w środę Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze.

Akcja Reinhardt

Obóz zagłady "SS - Sonderkommando Sobibór" powstał w 1942 roku w ramach "Akcji Reinhardt", której celem była likwidacja ludności żydowskiej. Na jego miejsce wybrano obszar położony wśród bagien i lasów, w pobliżu linii kolejowej Włodawa-Chełm, ok. 4 km od wsi Sobibór.

Liczba wszystkich ofiar tego obozu Zagłady nie jest znana. Szacuje się, że od marca 1942 roku do października 1943 roku Niemcy wymordowali co najmniej 250 tys. Żydów pochodzących głównie z Polski, ale również z Holandii, Czech, Słowacji, okupowanych terenów ZSRR, Niemiec i Francji, a także ok. 1000 Polaków.

Dożyło 42 więźniów

14 października 1943 roku w obozie wybuchł zbrojny bunt. Ponad 360 więźniów podjęło próbę ucieczki, ale ostatecznie tylko 42 uciekinierom udało się dożyć do końca wojny.

Na terenie byłego obozu w 1993 roku utworzono niewielkie muzeum. Obecnie trwają prace związane z budową nowego muzeum i innego zagospodarowania miejsca pamięci w Sobiborze, prowadzone przez Państwowe Muzeum na Majdanku we współpracy z Fundacją Polsko-Niemieckie Pojednanie.

Autor: asz//gak / Źródło: PAP, RIA Novosti