Świat

Rosjanie umacniają się w Syrii. Dodatkowe siły, rozbudowa bazy

Świat


Prezydent Rosji Władimir Putin pogratulował w piątek przez telefon prezydentowi Syrii Baszarowi al-Asadowi odbicia Aleppo na północnym zachodzie Syrii z rąk rebeliantów - poinformowały służby prasowe Kremla. Jednocześnie Moskwa poinformowała o nowych porozumieniach zwiększających obecność rosyjski sił zbrojnych w Syrii.

"Ten sukces stał się możliwy dzięki wysiłkom wszystkich, którzy zaangażowali się w walkę z terroryzmem w Syrii" - głosi komunikat Kremla wydany po przejęciu kontroli nad całym Aleppo przez syryjskie siły rządowe. Prezydent Rosji wyraził przekonanie, że należy się teraz skupić na wysiłkach zmierzających do zawarcia pokojowego porozumienia, które zakończy syryjski konflikt.

Ze swej strony prezydent Syrii Baszar al-Asad podziękował Putinowi za pomoc w tej operacji. Podkreślił, że odbicie Aleppo z rąk rebeliantów otwiera drogę do działań politycznych w kraju - poinformowały służby prasowe prezydenta Syrii.

Batalion Rosjan w Aleppo

Jednocześnie Moskwa poinformowała w piątek o nowych decyzjach dotyczących obecność rosyjskich sił w Syrii. Jak oświadczył minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, w czwartek wieczorem rozmieszczony w Aleppo został batalion rosyjskiej żandarmerii wojskowej. Miało to nastąpić bezpośrednio po przejęciu kontroli nad całością miasta przez syryjskie wojska rządowe i ich sojuszników. Informację taką zawarto w komunikacie służb prasowych Kremla ze spotkania Szojgu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Według komunikatu, celem obecności żandarmerii (policji wojskowej) jest zachowanie porządku i bezpieczeństwa w mieście. Szojgu dodał, że wojsko pomaga w przywróceniu dostaw wody i energii elektrycznej we wschodnich dzielnicach Aleppo, o które toczyły się ostatnie walki. Ponadto rosyjscy saperzy rozminowują miasto. Nie podano liczebności rozmieszczonego batalionu, ale w rosyjskich siłach zbrojnych liczą one zwykle 300-400 osób.

Zdaniem rosyjskiego ministra obrony, bardzo bliskie jest porozumienie w sprawie całkowitego zawieszenia broni w Syrii - Szojgu nie podał jednak żadnych szczegółów w tej sprawie.

Rozbudowa bazy w Tartusie

Rosjanie poinformowali również w piątek o woli rozbudowy swojej bazy morskiej w syryjskim Tartusie. Jak poinformowała administracja kremlowska, Władimir Putin zlecił podpisanie umowy z Syrią w tej sprawie.

"Władimir Putin podpisał rozporządzenie w sprawie podpisania umowy między Federacją Rosyjską i Syryjską Republiką Arabską o rozszerzeniu terenu punktu zabezpieczenia materiałowo-technicznego Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej w rejonie portu Tartus oraz zawijaniu okrętów wojennych Federacji Rosyjskiej na morze terytorialne, wody wewnętrzne i do portów Syryjskiej Republiki Arabskiej" - głosi komunikat opublikowany na stronie internetowej Kremla.

Dodaje, iż rozporządzenie zleca ministerstwu obrony, by wspólnie z ministerstwem spraw zagranicznych przeprowadziło negocjacje ze stroną syryjską i podpisało umowę w imieniu Federacji Rosyjskiej. Jak zaznaczono w komunikacie, umowa reguluje kwestie związane z rozszerzeniem bazy w Tartusie oraz rozbudową i modernizacją jej infrastruktury.

Umowę będą jeszcze musiały zatwierdzić obie izby parlamentu Rosji - Duma Państwowa i Rada Federacji. Przewodniczący komisji spraw zagranicznych tej ostatniej Konstantin Kosaczow oświadczył w piątek, że ratyfikacja porozumienia z Syrią będzie miała charakter priorytetowy.

Aleppo w rękach reżimu

Syryjski reżim poinformował, że po ewakuacji ostatniej grupy rebeliantów przejął w czwartek całkowitą kontrolę nad Aleppo. Były bastion rebeliantów w tym mieście, dawnej stolicy gospodarczej Syrii, upadł po miesiącu zaciętej ofensywy prowadzonej przez siły syryjskie, wspierane przez irańskie bojówki i Rosję.

Wschodnie dzielnice Aleppo były kontrolowane przez rebeliantów od lipca 2012 roku. Miasto było od tego czasu podzielone na części rządową i kontrolowaną przez rebeliantów, którzy chcieli obalić Asada.

W rękach syryjskiego reżimu są także inne duże miasta Syrii: stołeczny Damaszek, jak również Hims, Hama, Latakia, Tartus i Suwajda.

Autor: mm//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: