Świat

W ciągu 30 dni Rosja zdecyduje, czy przekaże Ukrainie więźniów

Świat


Rosja otrzymała wniosek Ukrainy o przekazanie jej czterech skazanych w Rosji obywateli ukraińskich - poinformowało rosyjskie ministerstwo sprawiedliwości. Na liście jest m.in. reżyser Ołeh Sencow. Resort zapowiada, że wniosek zostanie rozpatrzony w ciągu 30 dni.

"Wnioski Ministerstwa Sprawiedliwości Ukrainy dotyczące (Ołeha) Sencowa, (Ołeksandra) Kolczenki, (Hennadija) Afanasjewa i (Jurija) Sołoszenki wpłynęły faksem do Ministerstwa Sprawiedliwości 10 marca. Termin rozpatrzenia dokumentów to 30 dni" - poinformowały służby prasowe rosyjskiego resortu, cytowane przez agencję TASS.

Według ministerstwa w relacjach rosyjsko-ukraińskich kwestie przekazania osób skazanych reguluje konwencja z 1983 r. i kodeks karny Federacji Rosyjskiej. Ostateczną decyzję o przekazaniu skazanych podejmie sąd. Na wcześniejszym etapie Moskwa powinna otrzymać od Kijowa dokumenty dotyczące uznania wyroków i ich egzekwowania na terytorium Ukrainy.

Oskarżenia o terroryzm

Sencow, Afanasjew i Kolczenko zostali w Rosji oskarżeni o terroryzm. W sierpniu 2015 r. Sencow skazany został na 20 lat kolonii karnej za rzekome przygotowywanie zamachów terrorystycznych na Krymie po inkorporacji półwyspu przez Rosję. Kolczenko, aktywista społeczny, został skazany na 10 lat, Afanasjew - na 7 lat.

Memoriał, rosyjska organizacja pozarządowa broniąca praw człowieka i dokumentująca stalinowskie zbrodnie, uznał Sencowa i Kolczenkę za więźniów politycznych. O uwolnienie Sencowa apelowało wielu rosyjskich i europejskich twórców filmowych.

Czwarty obywatel Ukrainy, którego dotyczy wniosek, to 73-letni Sołoszenko, skazany w zeszłym roku przez sąd w Moskwie na sześć lat kolonii karnej za szpiegostwo. Jego proces nie był jawny. Według agencji RIA Nowosti chodziło o zamiar wywiezienia z Rosji części rosyjskiego uzbrojenia.

29 więźniów politycznych

Ukraińskie agencje informują z kolei, że resorty sprawiedliwości w obydwu krajach prowadzą rozmowy o przekazaniu stronie rosyjskiej 13 więźniów z tego kraju. Dziennikarze w Kijowie wymieniali m.in. nazwiska dwóch żołnierzy wywiadu wojskowego, sierżanta Aleksandra Aleksandrowa i kapitana Jewgienija Jerofiejewa, oskarżonych przez prokuraturę ukraińską o terroryzm. Wojskowi GRU walczyli w szeregach rebeliantów w Donbasie.

Według ukraińskiego ministerstwa sprawiedliwości w Rosji znajduje się co najmniej 29 więźniów politycznych z Ukrainy - informuje agencja UNIAN.

Autor: tas//gak / Źródło: PAP, Unian

Tagi:
Raporty: