Świat

Rosja wystrzeliła pocisk międzykontynentalny. Topol może przenosić głowice jądrowe

Świat

mil.ru"Topole" to najbardziej precyzyjne pociski balistyczne w posiadaniu Rosji

Rosja przeprowadziła próbę rakietową międzykontynentalnego pocisku balistycznego Topol - podała agencja RIA Nowosti powołując się na rzecznika ministerstwa obrony w Moskwie. Pocisk wystrzelono z poligonu wojskowego Kapustin Jar na południu Rosji, w rejonie Astrachania.

O wystrzeleniu pocisku poinformował rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony Igor Jegorow.

Topol trafił w cel w Kazachstanie

Pocisk RS-12M "Topol" wystrzelono o godz. 22.10 czasu lokalnego z bazy Strategicznych Wojsk Rakietowych w obwodzie astrachańskim, położonej 450 km na wschód od granicy z Ukrainą. - Celem było przetestowanie dokładności uderzenia pocisku - powiedział Jegorow. - Ćwiczebna bojowa część rakiety z przewidzianą dokładnością uderzyła w umowny cel na poligonie Sary Szagan w Kazachstanie - dodał.

Jegorow podkreślił, że testowanie rakiet balistycznych na poligonie Kapustin Jar pomaga "sprawdzaniu sprzętu, który w przyszłości będzie wykorzystywany w walce".

Amerykańskie źródła wojskowe poinformowały agencję Reutera, że o wtorkowej próbie wiedziały wcześniej, jeszcze przed kryzysem na Krymie, bo otrzymały od Moskwy stosowną informację.

Topol - najlepszy z najlepszych

Pocisk Topol typu M to pocisk balistyczny przystosowany do przenoszenia trzech głowic jądrowych. Pocisk jest naprowadzany bezwładnościowo i za pomocą systemu satelitarnego Glonass.

Topol-M jest uznawany za najbardziej precyzyjny pocisk międzykontynentalny na świecie. Eksperci porównują go do amerykańskiego LGM-30 Minuteman III. Topol ma masę startową 47 ton i długość 23 metrów. Rozpędza się do prędkości ponad 7km/s, czyli ponad 25 tys. km/h. Oznacza to, że pocisk może trafić w cel położony nawet 10 tys. km od miejsca startu po niespełna 30 minutach.

Autor: adso//gak/kwoj / Źródło: RIA Nowosti

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru