"Wymazywana jest pamięć o wkładzie Rosji w badanie planety". Putin chce atlasu świata z rosyjskimi nazwami

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Władimir Putin wrócił do pomysłu z 2018 roku, gdy zaproponował stworzenie atlasu świata z rosyjskimi toponimami. Prezydent Rosji zalecił w piątek rządowi, by wsparł Rosyjskie Towarzystwo Geograficzne.

Prezydent Rosji Władimir Putin powrócił do sprawy stworzenia atlasu świata w rosyjskimi toponimami na posiedzeniu rady opiekuńczej Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego (RGO). W radzie tej zasiadają - oprócz samego prezydenta Rosji - także minister obrony Siergiej Szojgu, szef MSZ Siergiej Ławrow, inni urzędnicy państwowi wysokiej rangi i kilku miliarderów.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Władimir Putin polecił, by rząd wsparł realizację propozycji RGO dotyczących "ogólnodostępnego cyfrowego atlasu świata z rosyjskimi toponimami". Rząd ma złożyć sprawozdanie z tych działań do 1 sierpnia. Po raz pierwszy o takim atlasie Putin mówił w kwietniu 2018 roku - przekonywał wtedy, że potrzebny jest atlas, który "nie wypaczałby prawdy historycznej i geograficznej".

Uzasadnił ten projekt znikaniem z map świata nazw rosyjskich - np. nazw miejscowości na Antarktydzie, które niegdyś nazwane były rosyjskimi toponimami. - Tym samym wymazywana jest pamięć o wkładzie Rosji w badanie planety i rozwój nauki - uznał gospodarz Kremla. Polecił, by prace nad atlasem rozpoczęło RGO i urząd Rosrejestr. To właśnie Rosrejestr odpowiada za tworzenie oficjalnych materiałów kartograficznych.

Putin chce atlasu świata z rosyjskimi nazwami

Rosyjskojęzyczny atlas świata ma być portalem internetowym z mapami online, obsługiwanym także przez telefony komórkowe i inne urządzenia, dostępnym dla turystów, podróżników i kierowców. Jak podawała w 2019 roku rosyjska redakcja BBC News, projekt od początku oceniany był jako bardzo pracochłonny. Urzędnicy mówili, że prace nad atlasem zajmą od dwóch do pięciu lat. W projekcie ma też uczestniczyć ministerstwo obrony Rosji.

Wśród zwolenników idei atlasu jest także Fundacja im. Mikłucho-Makłaja, nosząca imię XIX-wiecznego rosyjskiego etnologa i biologa Nikołaja Mikłucho-Makłaja. Badał on m.in. Nową Gwineę. Już przed dwoma laty fundacja planowała przedstawić władzom Nowej Gwinei listę rosyjskich nazw tamtejszych miejscowości. Wśród 50 takich toponimów było np. wybrzeże Makłaja - pierwotna nazwa obecnego Rai Coast.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości