TVN24 | Świat

"Megasprawa karna" przeciwko Aleksiejowi Nawalnemu

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

Kilka spraw karnych wobec znanego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego i jego współpracowników zostało połączonych w jedno duże postępowanie. Decyzję w tej sprawie podjął Komitet Śledczy Rosji.

O sprawie poinformował bliski współpracownik Nawalnego Iwan Żdanow. Nowe postępowanie, które Żdanow nazwał we wpisie na Instagramie "megasprawą karną", łączy kilka odrębnych dotąd oskarżeń o ekstremizm: finansowanie ekstremizmu, kierowanie działalnością ekstremistyczną i udział w niej.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Włączono tu również zarzuty dotyczące zalegalizowania środków finansowych. "Jedyna spośród ostatnich poważnych spraw karnych, która nadal jest odrębna, to sprawa dotycząca defraudacji" - poinformował Żdanow.

"Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego"Konstantin Lenkov / Shutterstock

Wszczęcie kolejnej sprawy karnej

Komitet Śledczy ogłosił we wrześniu, że wszczął czwartą z rzędu sprawę karną wobec Nawalnego, Żdanowa i innego bliskiego współpracownika opozycjonisty, Leonida Wołkowa. Według śledczych Nawalny utworzył nie później niż w 2014 roku grupę ekstremistyczną, a celem jej "działalności ekstremistycznej" była "zmiana podstaw ustroju konstytucyjnego w Federacji Rosyjskiej, destabilizacja bezpieczeństwa społecznego i integralności terytorialnej" kraju. Najwyższy możliwy wyrok przewidziany w kodeksie karnym za takie przestępstwo to 10 lat więzienia.

Nawalny odbywa wyrok pozbawienia wolności w kolonii karnej za domniemane defraudacje finansowe. W lutym okazało się, że wobec niego, Żdanowa i Wołkowa wszczęto sprawę karną, dotyczącą powołania organizacji społecznej zagrażającej prawom obywateli. Wołkow i Żdanow wyjechali wcześniej z Rosji i mieszkają za granicą. 

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Konstantin Lenkov / Shutterstock

Tagi:
Raporty: