Przed atakiem dżihadystów i po nim. Dramat Kobane na zdjęciach satelitarnych


Państwo Islamskie od połowy września atakuje syryjskie miasto Kobane, strategicznie położone przy granicy z Turcją. Kurdowie ostatkiem sił bronią się przed dżihadystami. W ciągu miesiąca Kobane z tętniącego życiem miasta zamieniło się w opuszczone, nękane bombardowaniami zgliszcza. Zdjęcia satelitarne pokazują rozmiar tragedii tego kurdyjskiego ośrodka.

Od 16 września w walkach w Kobane śmierć poniosło ponad 660 osób - wynika z obliczeń Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, organizacji monitorującej syryjski konflikt. Z ziemi z dżihadystami walczą oddziały kurdyjskiego wojska, których z powietrza wspiera koalicja antydżihadystyczna pod przywództwem USA.

W nocy z niedzieli na poniedziałek koalicja zrzuciła Kurdom leki i broń. Jak dotychczas obojętna wobec dramatu Kobane sąsiedzka Turcja nie zezwoliła na wykorzystywanie jej przestrzeni powietrznej do nalotów koalicji. W poniedziałek Ankara poinformowała, że zezwoliła tureckim Kurdom na walkę z islamistami w Syrii.

Rozmiar tragedii

Instytut ONZ ds. Badań i Szkoleń (Unitar) opublikował w poniedziałek zdjęcia satelitarne, przedstawiające, jak zmienił się krajobraz Kobane przez półtora miesiąca od natarcia Państwa Islamskiego na miasto.

Zniszczenia w Kobane (15 października)UNITAR / UNOSAT

Zniszczone budynki

Dwa zdjęcia pokazują część północnej części Kobane przed i po bombardowaniach. Na wykonanej przed kilkoma dniami fotografii widać, że z powierzchni ziemi zniknęły piętrowe budynki, zamiast ulic pojawiają się kratery po bombardowaniu.

Miasto przed atakiem dżihadystów (6 września)UNITAR / UNOSAT
Miasto zniszczone bombardowanimi (15 października)UNITAR / UNOSAT

Przejście graniczne

Inne zdjęcia pokazują, jak wyglądało turecko-syryjskie przejście graniczne w Kobane zanim wybuchł konflikt i potem - kiedy z miasta uciekali Kurdowie. Na fotografii z 15 października widać setki porzuconych samochodów po syryjskiej stronie.

Turecko-syryjskie przejście graniczne w Kobane (6 września)UNITAR / UNOSAT
Turecko-syryjskie przejście graniczne w Kobane (6 września)UNITAR / UNOSAT

Obóz dla uchodźców

Na zdjęciach widać także obszar, na którym zbudowano obóz dla uchodźców. Przed atakiem dżihadystów było to puste pole. Według szacunków do Turcji uciekło od 160 do 400 tys. Kurdów.

Obóz za uchodźców (6 września)UNITAR / UNOSAT
Obóz za uchodźców (15 października)UNITAR / UNOSAT

Fortyfikacje

Kolejna para zdjęć pokazuje, jak zmieniły się przedmieścia. Na głównej drodze do miasta powstały liczne blokady, miasto otoczono wałem.

Przedmieścia Kobane, brak blokad drogi i fortyfikacji (6 września)UNITAR / UNOSAT
Przedmieścia Kobane, blokady drogi i fortyfikacje (6 września)UNITAR / UNOSAT

Autor: pk//rzw / Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości