Świat

Prorosyjscy separatyści: Ukraińcy sami zestrzelili swój samolot

Świat


Separatyści prorosyjscy uważają, że to ukraińscy wojskowi zestrzelili samolot ukraińskich sił zbrojnych - pisze rosyjska agencja RIA Novosti. Zdaniem bojówkarzy, ma na to wskazywać analiza nagrania katastrofy i przypuszczalne miejsce wystrzelenia rakiety.

W nocy z piątku na sobotę w okolicy ługańskiego lotniska na wschodzie Ukrainy zestrzelono samolot wojskowy Ił-76, na którego pokładzie zginęło 40 żołnierzy i dziewięciu członków załogi. Ukraińskie dowództwo poinformowało, że według wstępnych danych maszyna została zestrzelona przez separatystów podczas podchodzenia do lądowania.

Przedstawiciel sztabu separatystów oświadczył w niedzielę, że samolot został trafiony rakietą wystrzeloną przez Ukraińców.

- Ponieważ samolot został zestrzelony bezpośrednio przy lotnisku jasne jest, że wystrzelenie rakiety nastąpiło z jego terytorium. Lotnisko jest zajęte przez kijowskie wojsko, dlatego nie może tam być ludowej milicji - oświadczył przedstawiciel separatystów, cytowany przez rosyjską agencję prasową.

Wcześniej separatyści informowali, że to prorosyjscy bojówkarze odpowiadają za zestrzelenie samolotu.

Autor: asz//rzw / Źródło: Ria Novosti

Tagi:
Raporty: