Świat

"Kpina z narodu". Prokurator generalna nie uznaje "niemoralnej Konstytuanty"

Świat


Prokurator generalna Wenezueli Luisa Ortega Diaz nie uznała niedzielnych wyborów do Konstytuanty i nazwała je "kpiną z narodu i jego suwerenności". Stany Zjednoczone poinformowały w poniedziałek, że wobec podważania demokracji w Wenezueli nałożą sankcje na prezydenta.

Przeprowadzenie tego głosowania jest wyrazem "dyktatorskich ambicji" prezydenta Nicolasa Maduro, który rozpisał wybory - powiedziała dziennikarzom w poniedziałek Diaz. - Apeluję do narodu, by zignorował przyczyny, proces oraz domniemane skutki działania tej niemoralnej prezydenckiej Konstytuanty - dodała. Według wenezuelskiej Krajowej Rady Wyborczej (CNE) w niedzielnych wyborach do Zgromadzenia Konstytucyjnego wzięło udział ponad 8 milionów spośród prawie 19,5 milionów uprawnionych. Zdaniem opozycji, głosy oddało 12 procent uprawnionych, czyli ponad 2 miliony ludzi. Wcześniej w poniedziałek prokuratura potwierdziła śmierć 10 osób podczas zwołanych przez opozycję protestów i licznych starć między demonstrantami a siłami bezpieczeństwa, choć władze zapewniały o prawidłowym i spokojnym przebiegu wyborów. Członkowie Konstytuanty, której kadencja nie została określona ustawą, będą mieli praktycznie nieograniczony czas na dokonanie zmian w prawodawstwie wenezuelskim, w tym dotyczących wyborów nowego parlamentu. Obecny, w którym ogromną większość ma opozycja, został praktycznie pozbawiony przez rząd swych prerogatyw i sterroryzowany przez bojówkarzy. Przeciwnicy władz postrzegają głosowanie jako próbę pełnego zawłaszczenia władzy przez prezydenta Maduro. Jego obecny mandat wygasa w 2019 roku.

Prokurator generalna Luisa Ortega Diaz już wcześniej krytykowała reżim Maduro, którego oskarża o tendencje autorytarne. Rząd określa ją natomiast mianem zdrajczyni, która przeszła na stronę opozycji. Eksperci spodziewają się, że jedną z pierwszych decyzji Konstytuanty będzie jej odwołanie i zastąpienie bardziej lojalną wobec reżimu osobą.

Luisa Ortega jest prokurator generalną od 2007 roku | Cancillería del Ecuador/Wikipedia

USA nakładają sankcje na Maduro

Ministerstwo finansów USA poinformowało w poniedziałek z komunikacie, że w związku z tymi wyborami oraz "podważaniem demokracji" w Wenezueli nałoży na Maduro bezprecedensowe sankcje finansowe. Jego aktywa finansowe podlegające amerykańskiej jurysdykcji zostaną zamrożone, a obywatele USA będą mieli zakaz prowadzenia jakichkolwiek interesów z prezydentem Wenezueli.

Powołując się na źródła w Kongresie USA, Reuters podaje, że rozważane są też sankcje wymierzone w wenezuelski sektor naftowy. Kolumbia, Meksyk, Hiszpania i Unia Europejska już wcześniej ogłosiły, że nie uznają wyniku kontrowersyjnych wyborów członków Zgromadzenia Konstytucyjnego.

Autor: kg//rzw / Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: