Rzym rozważa "bardziej surowe" stanowisko wobec Iranu. Premier zgłosił się do Trumpa


Premier Włoch Giuseppe Conte oświadczył w środę, że jego kraj chce rozważyć "bardziej surowe" stanowisko wobec Iranu. Dodał, że zwrócił się do prezydenta USA Donalda Trumpa z prośbą o udostępnienie informacji wywiadu o irańskim programie nuklearnym.

Na konferencji prasowej w Rzymie Conte powiedział dziennikarzom, że włoskie władze mają nadzieję na koordynowanie z partnerami z Unii Europejskiej wszelkich inicjatyw po ponownym wprowadzeniu przez USA sankcji wobec Iranu. Weszły one w życie we wtorek.

Ograniczyć irański program nuklearny

Włochy nie są częścią porozumienia nuklearnego z Iranem, z którego wycofały się Stany Zjednoczone, jednak w momencie podpisywania układu władze w Rzymie popierały umowę. Ten zawarty w lipcu 2015 roku układ między sześcioma mocarstwami (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) a Iranem ma na celu ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji gospodarczych.

Zdaniem Trumpa umowa - wynegocjowana jeszcze za czasów jego poprzednika Baracka Obamy - była "sama w swej istocie" nieudana. Prezydent podkreślał, że USA mają dowody, iż Teheran pracował nad programem nuklearnym mimo jej podpisania.

Prośba do Trumpa

- Poprosiłem prezydenta Trumpa, by [USA - przyp. red.] podzieliły się budzącymi obawy aspektami [irańskiej polityki nuklearnej] - powiedział dziennikarzom Conte. Dodał, że na spotkaniu z amerykańskim prezydentem w Waszyngtonie, które miało miejsce pod koniec lipca, "nie zajął konkretnego stanowiska".

- Powiedziałem, że chcemy ocenić, czy zachodzi konieczność podjęcia bardziej surowych kroków, jeśli umowa [nuklearna] okaże się nieskuteczna - poinformował szef włoskiego rządu, dodając, że obecnie czeka na informacje o tych niepokojących USA kwestiach. Podkreślił, że Rzym chce je ocenić wspólnie z unijnymi partnerami. Unia Europejska stanowczo broni układu nuklearnego, podczas gdy prezydent Trump ostrzegał firmy współpracujące z Iranem o możliwych działaniach odwetowych.

Handlowy partner Teheranu

Włochy są tradycyjnie ważnym partnerem handlowym Iranu. Jak zaznacza jednak Reuters, w tym roku koncern energetyczny Eni zakończył swoją działalność w tym kraju. Włoski premier zapewnił, że będzie bardzo uważnie badał wpływ, jaki na włoskie firmy będzie miała obecna sytuacja, oraz będzie działał w celu "możliwie najszerszego ograniczenia negatywnego wpływu". Według Izby Handlu Włoch eksport do Iranu w 2017 roku wyniósł 1,7 mld euro. Eksportowano przede wszystkim maszyny, m.in. wytwarzające energię, oraz produkty chemiczne i farmaceutyczne. Z kolei import z Iranu do Włoch, obejmujący głównie ropę naftową, osiągnął wartość 3,4 mld euro. Początkowo, gdy Trump wycofał się z paktu nuklearnego, Waszyngton planował całkowite odcięcie Teheranu od globalnych rynków i zażądał od wszystkich krajów, aby do listopada wycofały się z transakcji naftowych z Iranem. Jednak od tego czasu USA złagodziły stanowisko, mówiąc, że mogą zwolnić z sankcji niektórych sojuszników, którzy są szczególnie uzależnieni od dostaw z Iranu.

Autor: momo//kg / Źródło: PAP