Premier w 15 sekund zamiast 15 dni. Jaceniuk: kolejny rok będzie dla Ukraińców trudniejszy

Świat

Aktualizacja:

Rada Najwyższa Ukrainy zatwierdziła w czwartek na stanowisku premiera dotychczasowego szefa rządu, Arsenija Jaceniuka. Jego kandydaturę poparło w głosowaniu 341 parlamentarzystów. Wcześniej w Radzie Najwyższej ogłoszono powstanie nowej koalicji rządowej, składającej się z pięciu ugrupowań, które dostały się do parlamentu w wyniku październikowych wyborów.

Jaceniuk został zaproponowany na stanowisko szefa Rady Ministrów przez utworzoną w czwartek, tuż po zaprzysiężeniu nowego parlamentu, koalicję o nazwie Europejska Ukraina.

Zgodnie z procedurami jego kandydaturę przesłano do rozpatrzenia prezydentowi Petrowi Poroszence, na co zgodnie z konstytucją miałby 15 dni. Obecny w sali obrad parlamentu szef państwa zaakceptował jednak kandydaturę Jaceniuka - jak sam powiedział - "w 15 sekund".

Przed głosowaniem nad kandydaturą premiera Jaceniuk oświadczył, że gotów jest przystąpić do formowania nowego rządu, oraz ostrzegł, że kolejny rok będzie dla Ukraińców trudniejszy niż obecny. Zadeklarował też, że będzie ściśle współpracował z prezydentem Poroszenką.

W czwartek wybrano także przewodniczącego Rady Najwyższej. Został nim dotychczasowy wicepremier Wołodymyr Hrojsman - uzgodnili członkowie koalicji.

Najmłodszy premier w historii Ukrainy

Arsenij Jaceniuk - 40-letni prawnik, ekonomista i polityk - był już premierem od lutego, kiedy ugrupowania prozachodnie w ukraińskim parlamencie przejęły władzę po ucieczce z kraju prezydenta Wiktora Janukowycza. W październikowych wyborach wprowadził do parlamentu własną partię Front Ludowy.

W latach 2007-08 był przewodniczącym Rady Najwyższej. Wcześniej w 2007 roku kierował resortem spraw zagranicznych, a w latach 2005-06 był ministrem gospodarki. Prowadził m.in. negocjacje w sprawie członkostwa Ukrainy w Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Arsenij Jaceniuk urodził się 22 maja 1974 roku w Czerniowcach. Żonaty, ma dwie córki w wieku szkolnym.

"Europejska Ukraina", rząd 2 grudnia

Koalicja, która nosi nazwę Europejska Ukraina i liczy 302 deputowanych, co daje jej większość konstytucyjną, składa się z: prezydenckiego Bloku Petra Poroszenki, Frontu Ludowego Jaceniuka, Samopomocy mera Lwowa Andrija Sadowego, Radykalnej Partii deputowanego Ołeha Laszki i Batkiwszczyny (Ojczyzny) byłej premier Julii Tymoszenko.

Jedynym ugrupowaniem opozycyjnym w parlamencie jest Blok Opozycyjny wywodzący się z Partii Regionów zbiegłego w lutym z kraju prezydenta Wiktora Janukowycza.

Hrojsman ogłosił, że głosowanie nad składem nowego rządu odbędzie się we wtorek 2 grudnia.

Wybory w cieniu wojny dla Poroszenki i Jaceniuka

W wyborach parlamentarnych 26 października Ukraińcy wybierali połowę 450-osobowej Rady Najwyższej z list partyjnych (ordynacja proporcjonalna), a połowę - w okręgach jednomandatowych (ordynacja większościowa).

Ze względu na to, że wyborów nie przeprowadzono na okupowanym przez Rosję Krymie ani na opanowanych przez prorosyjskich separatystów i siły rosyjskie terytoriach na wschodzie kraju, w parlamencie nie zasiądzie 450, ale jedynie 423 posłów. Dotychczas Centralna Komisja Wyborcza zarejestrowała 419 deputowanych, a przysięgę złożyło w czwartek 418.

Także w czwartek w Radzie Najwyższej ogłoszono powołanie frakcji parlamentarnych. We frakcji Bloku Poroszenki zasiada 146 deputowanych, a Frontu Ludowego - 83. Frakcja partii Samopomoc liczy 32 mandaty, Radykalna Partia - 22, a Batkiwszczyna - 19. Blok Opozycyjny ma 40 deputowanych.

W Radzie Najwyższej powołano także grupę Rozwój Gospodarczy, do której weszło 19 posłów, a także grupę Wola Narodu, która składa się z 19 deputowanych.

OBWE: ukraińskie wybory zgodne ze standardami demokratycznymitvn24
wideo 2/13

Autor: adso,pk,asz//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: