Świat

Pożar w biurze republikanów, obraźliwe graffiti. Trump oskarża

Świat


Siedziba Partii Republikańskiej w hrabstwie Orange (Karolina Północna) spłonęła po tym, jak ktoś wrzucił do środka płonącą butelkę z łatwopalną cieczą. Na budynku napastnicy pozostawili obraźliwe graffiti.

Do incydentu doszło w Hillsborough w niedzielę.

Władze miasta w oświadczeniu podały, że napastnik wrzucił przez okno płonącą butelkę z łatwopalną substancją. Całe wnętrze siedziby spaliło się. Na zdjęciach opublikowanych przez Partię Republikańską widać mocno osmolone wnętrze, spalone meble i inne wyposażenie, osmolone ściany.

Na sąsiednim budynku ktoś namalował sprayem swastykę oraz napis "Nazistowscy republikanie, opuśćcie to miasto, bo jak nie...".

Późnym wieczorem w niedzielę na miejscu nadal pracowali policjanci z Hillsborough, którzy zbierali ślady. Byli także obecni funkcjonariusze Biura ds. Alkoholu, Tytoniu, Broni Palnej oraz Materiałów Wybuchowych oraz FBI.

Trump oskarża demokratów

Kandydat republikanów na prezydenta w mediach społecznościowych oskarżył o atak demokratów. "Zwierzęta reprezentujące w Karolinie Północnej Hillary Clinton i demokratów właśnie spaliły nasze biuro w hrabstwie Orange, ponieważ wygrywamy" - napisał na Twitterze.

Partia Republikańska oświadczyła, że wzmocni ochronę swoich biur aż do dnia wyborów.

"Nieważne czy jesteś republikaninem, demokratą czy wyborcą niezależnym, wszyscy Amerykanie powinni być oburzeni tym przepełnionym nienawiścią i brutalnym atakiem przeciwko naszej demokracji" - napisał w oświadczeniu szef struktur Partii Republikańskiej w Karolinie Północnej Dallas Woodhouse.

"Ten wysoce niepokojący akt jest czymś więcej wykracza daleko poza zniszczenie mienia. To świadomie zagrożenie poprzez ogień bezpieczeństwa naszej społeczności, a nienawistna wiadomość podważa przyzwoitość, szacunek i uczciwość aktywności obywatelskiej.

Demokraci potępiają atak

Hillary Clinton i Partia Demokratyczna w Karolinie Północnej potępiły atak.

"Atak na siedzibę Partii Republikańskiej w hrabstwie Orange jest przerażający i nie do zaakceptowania" - napisała na Twitterze Clinton. "Cieszę się, że nikomu nic złego się nie stało" - dodała.

"Mamy nadzieję, że sprawcy tego ataku zostaną szybko postawieni przed wymiarem sprawiedliwości i cieszymy się, że nikt nie został ranny" - napisała w oświadczeniu Patsy Keever, szefowa stanowych struktur demokratów.

Autor: pk\mtom / Źródło: Wall Street Journal

Tagi:
Raporty: