Powstańcy dostaną 1,5 mld dol. Kaddafi znów grozi

TVN24

Aktualizacja:

USA i RPA osiągnęły porozumienie ws. odblokowania 1,5 miliarda dol. aktywów, zamrożonych wcześniej w ramach sankcji nałożonych na reżim Kaddafiego. Dzięki temu niepotrzebne będzie specjalne głosowanie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w tej sprawie. Wcześniej telewizja Al-Orouba transmitowała przemówienie Muammara Kaddafiego. Z kolei rebelianci ogłosili, że otoczyli oni jedno z osiedli w pobliżu dawnej rezydencji libijskiego dyktatora. Twierdzą, że ukrywa się on tam wraz z niektórymi synami.

OSTATNIE BASTIONY REŻIMU - ZOBACZ MAPĘ

SYRTA - TAM ROZEGRA SIĘ OSTATNIA BITWA?

POKOJOWE ZMIANY CZY DRUGI IRAK? CO CZEKA LIBIĘ PO UPADKU KADDAFIEGO - ANALIZA

3:41 USA poinformowały, że są gotowe pomóc powstańcom w stworzeniu sił policyjnych, gdy reżim Muammara Kaddafiego zostanie już całkowicie pokonany.

3:02 Libijscy rebelianci poinformowali, że zdobyli znajdujący się na pustyni posterunek Al-Wyg. Jest to ważne strategicznie z tego względu, że znajduje się tam pas startowy dla samolotów.

1:12 Libijski minister ds. ropy spodziewa się, że w ciągu 2-3 miesięcy powstańcy będą mogli wydobywać około 500 tys. baryłek ropy naftowej dziennie.

25 SIERPNIA

23:32 Libijscy powstańcy oficjalnie ogłosili na konferencji prasowej w Trypolisie, że rządzą już krajem ze stolicy Libii - podała agencja Reutera.

22:52 USA i RPA osiągnęły porozumienie ws. odblokowania 1,5 miliarda dol. aktywów, zamrożonych wcześniej w ramach sankcji nałożonych na reżim Kaddafiego. Pieniądze, gdy już trafią w ręce powstańców, mają być przeznaczone na cele humanitarne i potrzeby ludności cywilnej - podała agencja Reutera. Porozumienie oznacza, że USA nie będą naciskały na przeprowadzenie głosowania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ ws. odblokowania pieniędzy - powiedzieli dyplomaci BBC. Szacuje się, że zamrożone przez ONZ aktywa członków reżimu Kadafiego wynoszą ok. 60 mld dolarów.

Republika Południowej Afryki sprzeciwiała się do tej pory odblokowaniu pieniędzy, bo obawiała się, że taki krok może sugerować, iż RPA uznało Narodową Radę Libijską za legalny rząd Libii. RPA i Unia Afrykańska do tej pory nie zdecydowały się na podobny krok, choć uczyniło tak już ok. 40 państw.

22:20 "Upadek tyrana i sponsora terroryzmu jest wspaniałym dniem dla ludzi miłujących wolność na całym świecie" - napisała na swoim Facebooku amerykańska polityk, była kandydatka republikanów na stanowisko wiceprezydenta USA Sarah Palin.

22:02 Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) poinformowała, że statek wynajęty do ewakuacji cudzoziemców z Trypolisu opuścił libijską stolicę, udając się do Bengazi z ponad 200 osobami na pokładzie. Wśród pasażerów są obywatele Filipin, Egiptu, Algierii, Kanady, Maroka, Włoch i Niemiec. IOM ocenia, że z Trypolisu próbują się obecnie wydostać tysiące cudzoziemców.

21:38 Telewizja Al-Orouba przychylna Muammarowi Kaddafiemu podała, że samoloty NATO bombardują jego rodzinne miasto - Syrtę.

21:11 Inżynier z holenderskiego przedsiębiorstwa, który pracował w Libii m.in. przy budowie bunkra dla Kaddafiego w mieście Brega, uważa, że tego rodzaju bunkry w różnych punktach Libii mogą obecnie służyć jej dotychczasowemu dyktatorowi jako kryjówki.

20:58 Departament Stanu USA oświadczył, że jego zdaniem zgromadzone przez obalonego przywódcę Libii Muammara Kaddafiego libijskie zapasy nisko wzbogaconego uranu oraz iperytu są bezpieczne.

20:49 Powstańcy przeszukujący kwaterę Muammara Kaddafiego w Trypolisie znaleźli album z fotografiami byłej szefowej dyplomacji USA Condoleezzy Rice, którą libijski dyktator nazwał cztery lata temu "kochaną afrykańską kobietą".

20:14 Algieria nie uzna na razie Narodowej Rady Libijskiej jako legalnej władzy i chce, by powstańcze władze Libii zdecydowanie włączyły się w zwalczanie północnoafrykańskiej Al-Kaidy - poinformował Reuters, cytując algierskie źródło rządowe.

19:54 Grupa kontaktowa ds. Libii, zebrana w Stambule, zaapelowała do Muammara Kaddafiego, by poddał się i w ten sposób zapobiegł dalszemu rozlewowi krwi w tym ogarniętym rewoltą kraju.

19:52 Rebelianci wkroczyli do opanowanej dotąd przez siły należące do reżimu Muammara Kaddafiego dzielnicy Abu Salim w Trypolisie po tym jak siły NATO zaatakowały budynki w tej okolicy - poinformował korespondent agencji Reutera.

19:17 Przedstawiciel rebeliantów powiedział, że ma nadzieję na "wznowienie eksportu ropy w ciągu dwóch tygodni". Dodał, że "nie widzi przeszkód do współpracy z jakimkolwiek krajem".

18:44 Libijscy rebelianci znaleźli w Trypolisie ogromne zapasy żywności i leków nagromadzonych przez reżim Muammara Kaddafiego - powiedział przedstawiciel Narodowej Rady Libijskiej.

18:11 Libijscy powstańcy zmierzali w kierunku rodzinnego miasta Muammara Kaddafiego - Syrty. Zostali jednak zablokowani przez zwolenników dyktatora w położonym nieco na wschód mieście Bin Dżawad.

Muammar Kaddafi przebywa w bezpiecznym schronieniu, skąd kieruje walką z libijskimi powstańcami Mussa Ibrahim, rzecznik

18:08 Muammar Kaddafi przebywa w bezpiecznym schronieniu, skąd kieruje walką z libijskimi powstańcami - oświadczył jego rzecznik Mussa Ibrahim, telefonując do agencji Associated Press.

18:02 - W powstaniu przeciwko reżimowi Muammara Kaddafiego zginęło w Libii od połowy lutego ponad 20 tysięcy osób - poinformował szef powstańczej Narodowej Rady Libijskiej Mustafa Dżalil.

Libijczycy muszą walczyć i zniszczyć rebeliantów Muammar Kaddafi

Dyktator oświadczył, że jego zwolennicy w dalszym ciągu stanowią "przygniatającą większość", a powstańcy nie znajdą w kraju schronienia. Kaddafi potępił także powstańców nazywając ich "szczurami i krzyżowcami".

17:13 Szef Narodowej Rady Libijskiej Mustafa Dżalil zaapelował w czwartek do zwolenników Muammara Kaddafiego o "przyłączenie się do rewolucji".

17:02 Liga Arabska zadeklarowała w czwartek swe poparcie dla powstańczej Narodowej Rady Libijskiej oświadczając jednocześnie, że nadszedł czas, by Libia odzyskała swe stałe miejsce w radzie Ligi.

16:19 Organizacja Narodów Zjednoczonych powinna odgrywać centralną rolę w międzynarodowej pomocy w odbudowie Libii, gdy zakończy się wojna między siłami Muammara Kaddafiego a powstańcami - uważa Rosja.

15:43 Do intensywnej wymiany ognia, trwającej ok. 45 minut, doszło przed hotelem Corinthia Bab Africa w Trypolisie, gdzie zakwaterowanych jest wielu dziennikarzy. Na fasadach budynków widać wiele śladów po kulach.

15:30 Szef tymczasowej Narodowej Rady Libijskiej Abdel Dżalil wezwał walczących jeszcze zwolenników reżimu do "przyłączenia się do rewolucji". Wyraził chęć rokowań z nimi, aby "uniknąć dalszego rozlewu krwi".

15:03 Grupa powstańców otoczyła skupisko budynków mieszkalnych niedaleko rezydencji Kaddafiego. Twierdzą, że dyktator z synami ukrywają się w jednym z tych budynków.

14:43 Ponad 30 mężczyzn - najprawdopodobniej zwolenników Muammara Kaddafiego - zostało zabitych na terenie obozu wojskowego w Trypolisie. Co najmniej dwóch miało skrępowane ręce, co wskazywałoby na egzekucję - informuje Reuters. W miejscu, w którym toczyły się walki między powstańcami a siłami Kaddafiego reporter agencji Reutera naliczył 30 ciał z ranami postrzałowymi. Kolejne pięć zwłok znajdowało się na terenie pobliskiego szpitala polowego; jeden z zabitych leżał na noszach w karetce, jeszcze z kroplówką w ramieniu. (CZYTAJ WIĘCEJ)

14:29 Wysłannik władz powstańczych w Turcji oświadczył, że nie będzie prośby o wejście do Libii sprzymierzonych oddziałów innych państw.

13:30 Powstańcy ogłosili, że po ciężkiej walce z lojalistami, przejęli kontrolę nad lotniskiem w Trypolisie.

13:26 Silvio Berlusconi po spotkaniu z szefem powstańczego rządu: Włochy zaczynają odmrażać libijskie aktywa we włoskich bankach (350 mln euro), a koncern ENI dostarczy powstańcom nieodpłatnie gaz i ropę.

13:00 Komando powstańców było bliskie schwytania Kaddafiego w środę rano, gdy wtargnęło do prywatnego domu w Trypolisie, gdzie jeszcze kilka godzin wcześniej przebywał dyktator - podaje francuski magazyn "Paris Match". (CZYTAJ WIĘCEJ)

12:56 Ambasada Libii w Moskwie popiera przejściową Narodową Radę Libijską. Na budynku dyplomatycznego przedstawicielstwa opuszczono libijską zieloną flagę.

12:45 W rezydencji Kaddafiego powstańcy znaleźli ciała pomordowanych cywilów. (CZYTAJ WIĘCEJ)

11:57 4 włoskich dziennikarzy porwanych wczoraj w Libii jest już na wolności - podaje na swojej stronie internetowej dziennik "Corriere della Sera".

11:33 Pojmani najemnicy twierdzą, że w Syrcie znajduje się jeden z synów Kaddafiego, Mutassim. W randze pułkownika dowodzi jednym z oddziałów armii reżimu.

11:05 Konsul Włoch w Libii powiedział, że 4 porwanych włoskich dziennikarzy jest przetrzymywanych w Trypolisie.

10:42 NATO poinformowało, że przez ostatnią dobę atakowało z powietrza cele w rejonie Trypolisu, Syrty, Okby i Bani Walid. W sumie wykonano 48 misji. W Trypolisie zniszczono m.in. 2 działka przeciwlotnicze i wyrzutnię rakietową. Także w innych miastach celem była głównie broń przeciwlotnicza i rakietowa żołnierzy Kaddafiego.

09:49 Muammar Kaddafi będzie próbował spieniężyć część rezerw złota Libii, żeby zapłacić za swoje bezpieczeństwo i skłócić libijskie plemiona - twierdzi był szef banku centralnego Libii Farhat Bengdara. Z jego relacji wynika, że w Trypolisie było złoto warte 10 mld dol. i Kaddafi mógł część kruszca zabrać. (CZYTAJ WIĘCEJ)

NATO pomaga powstańcomENEX/EPA

09:16 Korespondent BBC donosi o ciężkich walkach w rejonie Syrty, ostatniego bastionu reżimu. Słychać odgłosy wybuchających pocisków 100 km od miasta. Ok. 1000 lojalistów kontratakuje drogą prowadzącą z Syrty. Powstańcy odpowiadają ostrzałem pociskami Grad.

08:40 NATO udziela pomocy wywiadowczej libijskim powstańcom szukającym Muammara Kaddafiego i jego synów - powiedział brytyjski minister obrony Liam Fox telewizji Sky News. Odmówił jednak skomentowania doniesień "The Daily Telegraph", że brytyjskie siły specjalne uczestniczą w Libii w operacji poszukiwania dyktatora. (CZYTAJ WIĘCEJ)

07:29 Rośnie stawka za głowę Kaddafiego. Jak poinformowała Narodowa Rada Libijska podczas konferencji w Benghazi, libijski biznesmen zaoferował kolejne pieniądze za schwytanie Kaddafiego. Nagroda wynosi teraz 1,7 mln dolarów. NRL ogłosiła również, że jeśli ktokolwiek z otoczenia Kaddafiego zdradzi jego miejsce pobytu, zostanie objęty amnestią.

05:45 Ponad 30 krajów weźmie udział w przyszłotygodniowym szczycie w Paryżu, na temat przyszłości Libii i pułkownika Kaddafiego - donosi BBC. Szef NRL Mahmoud Dżibril będzie się starał o 2,5 mld dol. pomocy.

04:30 Powstańcy z Mistraty zajęli opuszczoną bazę wojskową w północno-wschodniej części Trypolisu. Przejęli dziesiątki niezniszczonych czołgów i ciężkiego uzbrojenia.

03:57 Szef misji Międzynarodowego Czerwonego Krzyża Geoff Loane mówi o braku miejsca w szpitalach w Trypolisie, braku ekip medycznych, które mogłyby zająć się licznymi rannymi. Dodaje, że pracownicy organizacji wizytują też więzienia. - Dbamy, by osoby nie zaangażowane w konflikt były eskortowane w bezpieczne miejsca.

02:30 Kuzyn Kaddafiego apeluje: - Dość rozlewu krwi. Wojskowi, szejkowie, cywile. Usiądźcie do rozmów - Ahmed Gaddaf al-Dam zaapelował na antenie telewizji Al Arabiya. Dodał też, że Libyjczycy powinni słuchać Mustafy Dżalila, a więc przewodniczącego tymczasowej Narodowej Rady Libijskiej.

01:37 "Washington Post" pisze, że na końcowe celebrowanie zwycięstwa nad Kaddafim trzeba jeszcze poczekać. "Świętowanie odłożono do czasu zakończenia walk i do momentu, jak dyktator zostanie schwytany lub zabity" - zauważa dziennik.

00:45 Jonathan Whittal z organizacji pozarządowej Lekarze bez Granic mówi w rozmowie z BBC o skrajnie trudnej sytuacji w szpitalach w Trypolisie. "Są całkowicie przepełnione, do maksimum wypełnione rannymi" - opisuje Whittal.

Dość rozlewu krwi. Wojskowi, szejkowie, cywile. Usiądźcie do rozmów. kuzyn Kaddafiego, Ahmed Gaddaf al-Dam

00:10 Milion dolarów za głowę Kaddafiego - taką nagrodę za pojmanie dyktatora proponuje przewodniczący tymczasowej Narodowej Rady Libijskiej Mustafa Dżalil. - Siły Kaddafiego i ich sojusznicy nie zamierzają przestać stawiania oporu, dopóki Kaddafi nie zostanie złapany, albo nie zginie - tak przywódca rebeliantów tłumaczy decyzją o wyznaczeniu finansowej nagrody za głowę Kaddafiego.

23:14 Polowanie na syna Kaddafiego, Saadiego. Rebelianci szukają latorośli dyktatora w hotelu Corinthia w centrum Trypolisu. Saadi ponoć był widziany w jednym z pokoi kilkadziesiąt minut wcześniej.

22:26 Rebelianci ewakuują mieszkańców stolicy. Twierdzą, że siły Kaddafiego używają cywilów jako żywych tarcz. - Chcemy najpierw wycofać stąd rodziny, a później zaatakować go (Kaddafiego) - zapowiadają rebelianci.

W nocy ze środy na czwartek rebelianci zaczęli akcję ewakuacji mieszkańców Trypolisu. Otoczyli hotel w centrum stolicy, gdzie widziano syna dyktatora.

Portal Wikileaks z kolei opublikował depesze dyplomacji USA dotyczące Libii. Jest to 349 dokumentów, powstałych w okresie od lat 80-tych do czasu przed wybuchem libijskiego powstania. Dyplomaci określali Libię Kaddafiego jako "strategicznego partnera".

CZYTAJ RELACJĘ Z LIBII ZE ŚRODY

CZYTAJ WIĘCEJ W SPECJALNYM RAPORCIE TVN24.PL O LIBII

Źródło: Reuters, BBC, PAP