Porwani pielgrzymi po ponad roku odzyskali wolność. Piloci też?

LBCI | TVN24 Libańskie MSZ ma nadzieję, że uwolnionyh zostanie także dwóch tureckich pilotów

Dziewięciu szyickich pielgrzymów z Libanu porwanych w Syrii w maju 2012 r. odzyskało wolność w piątek wieczorem - podało MSW w Bejrucie. Zostali oswobodzeni dzięki porozumieniu, które może doprowadzić do uwolnienia dwóch tureckich pilotów porwanych w Libanie w sierpniu.

Libańscy zakładnicy są już "na terytorium Turcji" - poinformował szef MSW w Bejrucie Marwan Szarbil. Wyraził oczekiwanie, że znajdą się oni w ojczyźnie najdalej za dwie doby. Jak dodał, spodziewa się, że dwaj piloci tureckich linii Turkish Airlines porwani w Bejrucie w sierpniu br. zostaną wkrótce uwolnieni.

- Nalegamy, by ci, którzy porwali Turków, uwolnili ich. To część porozumienia - powiedział.

Nacisk na libański Hezbollah

Libańczycy zostali uprowadzeni przez jedną z grup rebelianckich na północy Syrii w maju 2012 roku.

Wracali do domu z pielgrzymki w Iranie. Kilku później uwolniono, ale dziewięciu nadal pozostawało w rękach porywaczy.

Napięcia w regionie wywołane wzięciem tych zakładników doprowadziły do porwania dwóch obywateli Turcji. Szef MSZ Kataru Chalid ibn Muhammad al-Attija powiedział telewizji Al-Dżazira, że jego kraj brał udział w negocjacjach dotyczących uwolnienia pielgrzymów. Przywódca grupy, która ich uprowadziła, powiedział we wrześniu br., że motywem porwania była chęć wywarcia nacisku na libański Hezbollah, aby przestał on popierać prezydenta Syrii Baszara el-Asada.

W konflikcie syryjskim Turcja z kolei popiera walczących z Asadem rebeliantów.

Autor: MAC/jk / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: LBCI | TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości