"Papa Smerf" w rękach policji

Źródło:
PAP, Portugal News Today
Portugalska policja przed rządowymi budynkami (wideo archiwalne)
Portugalska policja przed rządowymi budynkami (wideo archiwalne)
Reuters Archive
Portugalska policja przed rządowymi budynkamiReuters Archive

Diego Marin Buitrago, pseudonim "Papa Smerf", jeden z najbardziej poszukiwanych kolumbijskich przemytników, został aresztowany w Portugalii. 62-latek jest podejrzany o kierowanie siecią dostarczającą na kolumbijski rynek podrabiane towary z Chin.

62-letni przemytnik został złapany w jednej z miejscowości na północy kraju i osadzony w areszcie w aglomeracji Porto - przekazała powołująca się na portugalskie służby policyjne lizbońska telewizja CM TV. Do jego zatrzymania doszło na podstawie międzynarodowego nakazu aresztowania, wydanego przez władze Kolumbii.

Buitrago jest podejrzany o kierowanie kolumbijską siatką przestępczą, zajmującą się przemytem, głównie podrabianych towarów z Chin. Jest także oskarżany o przestępstwa przeciwko administracji publicznej, w tym przekupywanie urzędników państwowych.

Diego Marin Buitrago, pseudonim "Papa Smerf"Kolumbijska policja

"Papa Smerf" kilka miesięcy temu został zatrzymany w Hiszpanii, jednak w kwietniu, w trakcie oczekiwania na ekstradycję do Kolumbii, mężczyzna zniknął. Okazało się, że zbiegł do Portugalii, gdzie został zatrzymany przez lokalne służby bezpieczeństwa. Teraz ma stanąć przed sądem apelacyjnym w Porto, który zdecyduje o zastosowaniu wobec niego środków ostrożności.

Według śledczych 62-latek ukrywał się w Portugalii od tegorocznej jesieni, gdzie próbował zalegalizować swój pobyt prosząc o azyl polityczny jako rzekomo prześladowany członek kolumbijskiej opozycji.

Działalność przestępcza "Papy Smerfa"

Przemytnik, którego zatrzymania domagał się publicznie prezydent Kolumbii Gustavo Petro, zbudował w tym kraju sieć nadzorującą około 80 procent dostaw podróbek z Chin, głównie odzieży i obuwia.

W skład grupy kierowanej od 25 lat przez "Papę Smerfa" wchodziło według ustaleń policji kilkudziesięciu skorumpowanych urzędników państwowych, a także kilku emerytowanych wojskowych i funkcjonariuszy służb policyjnych.

Autorka/Autor:momo/akw

Źródło: PAP, Portugal News Today

Źródło zdjęcia głównego: Kolumbijska policja