Świat

Polskie MSZ zlikwidowało konsulat w Sewastopolu. Po konsultacji z Kijowem

Świat

W Sewastopolu nie ma już polskiego konsulatu

Polski konsulat w Sewastopolu na Krymie został zlikwidowany - poinformował rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski. Dotychczas placówka była czasowo zawieszona. Wciąż zawieszona pozostaje działalność konsulatu w Doniecku.

- Minister spraw zagranicznych podjął decyzję o likwidacji polskiego konsulatu w Sewastopolu. Zawieszenie konsulatu, które ma miejsce od wiosny, może mieć jedynie charakter przejściowy. Najczęściej zawieszenie jest podyktowane chwilowymi trudnościami. Jednak wygląda na to, że sytuacja niemożności wypełniania misji przez konsulat RP w ramach państwa ukraińskiego może być długotrwała - powiedział rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski. - Aby uniknąć wszelkich politycznych dwuznaczności, w tym możliwości wykorzystywania tej sytuacji politycznie przez Federację Rosyjską, podjęto decyzję o likwidacji konsulatu - dodał.

Po konsultacji z ukraińskimi władzami

Jak poinformował rzecznik MSZ, terytorium Autonomicznej Republiki Krymu znajduje się pod opieką polskiego konsulatu w Odessie. - W pełni szanujemy integralność terytorialną Ukrainy. Nasza decyzja zapadła po konsultacji z ukraińskimi władzami. Z punktu widzenia Polski Krym pozostaje częścią państwa ukraińskiego - podkreślił. Cały czas pozostaje zawieszona placówka w Doniecku. - Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa. Mamy nadzieję, że jak tylko sytuacja na wschodniej Ukrainie się znormalizuje, będzie można wznowić jego działanie - zaznaczył Wojciechowski. Region Doniecka pozostaje pod opieką konsulatu RP w Charkowie. Polska posiada jeszcze konsulaty w Łucku, Lwowie, Winnicy, Kijowie. Działają bez zakłóceń. Na początku marca, z powodu utrzymujących się niepokojów ze strony rosyjskich sił, ewakuowano polski konsulat w Sewastopolu na Krymie. MSZ ogłosiło wówczas, że działalność konsulatu zawieszono czasowo, a dotychczasowe zadania tego urzędu przejmuje konsulat w Odessie.

Autor: MAC//rzw / Źródło: PAP

Raporty: