Świat

Polski konsulat w Doniecku zawiesza pracę. "Mam nadzieję, że niedługo będzie mógł tam wrócić" - pisze szef MSZ

Świat

tvn24Od 7 kwietnia na wschodzie Ukrainy trwa akcja antyterrorystyczna. Zginęło 270 osób

Działalność konsulatu generalnego RP w Doniecku została czasowo zawieszona - poinformowało w czwartek Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jego obowiązki przejął polski konsulat w Charkowie.

"MSZ informuje, że podjęta została decyzja o czasowym zawieszeniu działalności Konsulatu Generalnego RP w Doniecku. W związku z tym dotychczasowe zadania tego urzędu przejmuje Konsulat Generalny w Charkowie" - czytamy w czwartkowym komunikacie resortu.

W związku z nieprzewidywalnością dalszego rozwoju sytuacji bezpieczeństwa na części terytorium Ukrainy, tj. w Obwodzie Donieckim, Zaporoskim i Ługańskim, ministerstwo wezwało także "obywateli polskich przebywających w tych regionach do ich natychmiastowego opuszczenia".

270 ofiar konfliktu

Ukraińskie ministerstwo ochrony zdrowia podało w środę, że 270 osób zginęło od początku konfliktu między prorosyjskimi separatystami a siłami antyterrorystycznymi we wschodnich obwodach Ukrainy. Większość ofiar śmiertelnych odnotowano w obwodzie donieckim, gdzie w trakcie operacji antyterrorystycznej zginęło 225 osób, w tym osiem kobiet. W obwodzie ługańskim w tym samym czasie śmierć poniosło 45 osób, wśród których było 7 kobiet.

Podczas operacji antyterrorystycznej w obwodzie donieckim pomocy udzielono dotychczas 576 rannym. 150 wciąż pozostaje w szpitalach. W regionie Ługańska rannych zostało 137 osób.

Operacja antyterrorystyczna na wschodniej Ukrainie trwa od początku kwietnia. Prócz sił milicji i Gwardii Narodowej MSW uczestniczy w niej ukraińskie wojsko.

Autor: asz / Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty: