Polska w Radzie Bezpieczeństwa: turecka ofensywa doprowadzi do cierpienia ludności cywilnej

Świat

Aktualizacja:

Polska i inne kraje Unii Europejskiej w Radzie Bezpieczeństwa ONZ są zaniepokojone ofensywą Turcji w północno-wschodniej Syrii. Ich rządy wezwały Ankarę do zakończenia inwazji, ostrzegając m.in. przed destabilizacją regionu i wzrostem liczby uchodźców - przekazało polskie MSZ.

Polska i pozostałe państwa Unii Europejskiej podkreśliły na zwołanym z ich inicjatywy spotkaniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie tureckiej operacji, że "działania te dodatkowo doprowadzą do destabilizacji regionu, przyniosą cierpienia ludności cywilnej i spowodują wzrost liczby uchodźców".

Zwrócono uwagę na "bezwzględny obowiązek przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego, w szczególności ochrony ludności cywilnej i pracowników humanitarnych przez wszystkie strony konfliktu". Zaznaczono też, że nie do przyjęcia byłyby wszelkie próby dokonywania zmian demograficznych oraz że Unia Europejska nie zapewni pomocy rozwojowej dla obszarów, na których prawa lokalnych społeczności są ignorowane.

Zagrożenie dla regionu i świata

W ocenie Polski i krajów UE turecka ofensywa może zaprzepaścić osiągnięcia na polu walki z dżihadystyczną organizacją Państwo Islamskie (IS), która - jak podkreślono - stanowi zagrożenie zarówno dla regionu, jak i na skalę międzynarodową. Jednocześnie zaznaczono, że Turcja jako partner UE oraz państwo członkowskie NATO pozostaje ważnym partnerem w Globalnej Koalicji do Walki z tym radykalnym ugrupowaniem.

Wskazano, że syryjski konflikt zbrojny można rozwiązać wyłącznie w drodze procesu politycznego, zgodnie z odpowiednią rezolucją RB ONZ i Komunikatem Genewskim z 2012 r., wyznaczającym ramy do rokowań politycznych.

Turecka operacja przeciwko Kurdom

Siły zbrojne Turcji rozpoczęły w środę atak na północno-wschodnią Syrię, po wycofaniu wojsk amerykańskich z tego obszaru, co utorowało drogę do tureckiego uderzenia na syryjskie siły kurdyjskie o nazwie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG), sprzymierzone z USA.

Turcja zamierza utworzyć wzdłuż swojej granicy z Syrią "strefę bezpieczeństwa" wolną od kurdyjskiej milicji. Ofensywa została powszechnie potępiona na świecie.

MIĘDZYNARODOWE REAKCJE NA TURECKĄ OFENSYWĘ. CZYTAJ WIĘCEJ >

Turecka ofensywa w SyriiPAP

Autor: momo / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: