Świat

Pjongjang zignorował sekretarza generalnego ONZ. Ponownie wystrzelił rakietę

Świat


Korea Północna ponownie wystrzeliła w kierunku Morza Japońskiego rakietę krótkiego zasięgu. Tym samym zignorowała wystosowany kilka godzin wcześniej apel szefa ONZ o zaprzestanie tego typu "prowokacyjnych działań".

- Po południu Korea Północna wystrzeliła rakietę krótkiego zasięgu tak, jak zrobiła to wczoraj - podała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap, powołując się na wojskowego urzędnika. Pocisk wycelowano w kierunku Morza Japońskiego.

Ministerstwo obrony Korei Południowej potwierdziło doniesienia Yonhap, ale odmówiło podania szczegółów.

Prośba bez odzewu

Korea Północna regularnie przeprowadza testy pocisków krótkiego zasięgu, zapewne w ramach doskonalenia swej techniki rakietowej. Ostatnio takie próby Pjongjang przeprowadził w marcu. Po ostatnich ostrzeżeniach ze strony komunistycznego państwa o zbliżającym się wybuchu wojny jądrowej, działania te wzbudziły zagroziły bezpieczeństwie regionu.

W niedzielę sekretarz generalny ONZ wezwał Pjongjang do zaprzestania odpalania rakiet. - Mam nadzieję, że Korea Północna powstrzyma się od takich działań w przyszłości - mówił Ban Ki Mun podczas wizyty w Moskwie.

Ponowił także apel o powrót północnokoreańskiego reżimu do rozmów o programie nuklearnym.

W kolejce pociski średniego zasięgu

Na początku kwietnia Pjongjang przemieścił siedem mobilnych wyrzutni rakietowych i dwa pociski średniego zasięgu Musudan w prowincji Wonsan. Rakiety mogły dosięgnąć wyspy Guam - terytorium zamorskiego USA na zachodnim Pacyfiku. Na początku maja Pjongjang przesunął rakiety średniego zasięgu na inną pozycję.

Według amerykańskich urzędników wskazuje to, że nie ma już zagrożenia nagłym atakiem rakietowym ze strony Korei Płn. Ich zdaniem w celu przygotowania wyrzutni Pjongjang będzie musiał ponownie dokonać mozolnych przygotowań.

W środę Korea Południowa i USA podwyższyły poziom alertu w związku z "żywotnym zagrożeniem" po sygnałach, że Korea Północna może przygotowywać kolejną próbę rakietową.

Kontrowersyjne manewry Południa

Pod koniec kwietnia Korea Płd. i USA zakończyły trwające dwa miesiące wspólne doroczne manewry wojskowe pod nazwą "Foal Eagle", które rozpoczęły się krótko po lutowej próbie nuklearnej Korei Płn.

Pjongjang uznał manewry za przygotowania do inwazji na swoje terytorium. W ramach ćwiczeń, w atmosferze gróźb ze strony Pjongjangu, USA wysłały w rejon Półwyspu Koreańskiego bombowce strategiczne.

Autor: rf//gak / Źródło: reuters, pap

Tagi:
Raporty: