Phenian testuje swoje rakiety

Świat


Korea Północna dokonała dwóch próbnych startów pocisków balistycznych krótkiego zasięgu, zapewne w ramach doskonalenia swej techniki rakietowej - poinformowała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap, powołując się na źródła wojskowe.

Według nich były to najprawdopodobniej rakiety typu Kn-02 o zasięgu 120 kilometrów, wystrzelone w trakcie ćwiczeń na wybrzeżu Morza Japońskiego. Korea Północna regularnie przeprowadza testy takich pocisków, ale najnowsza próba mogła być także reakcją na odbywające się obecnie wspólne ćwiczenia sił zbrojnych Korei Południowej i USA - twierdzą rozmówcy Yonhap.

Napięcie na Półwyspie Koreańskim

Phenian ogłosił ostatnio, że nie będzie więcej uznawał kończącego wojnę koreańską rozejmu z 1953 r. ani wszystkich pozostałych porozumień odprężeniowych z Południem. Była to odpowiedź zarówno na rozszerzenie sankcji ONZ w następstwie przeprowadzonej 12 lutego północnokoreańskiej próby nuklearnej, jak i na ćwiczenia wojskowe w Korei Południowej. Korea Północna oskarżyła również pośrednio Seul i Waszyngton o prowadzenie cybernetycznej dywersji przeciwko jej sieciom komputerowym. Oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA poinformowała w piątek, że państwowe serwery internetowe stały się celem intensywnych ataków.

Ataki hakerskie

Według KCNA jest godne uwagi, że ataki te nastąpiły w trakcie wspólnych ćwiczeń wojsk amerykańskich i południowokoreańskich. Nie jest tajemnicą, że "USA i marionetkowy rząd południowokoreański poważnie rozbudowują swój cyberpotencjał, by nasilać działalność dywersyjną i akty sabotażu przeciwko Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej" - zaznaczyła KCNA.

Jak podała w środę rosyjska agencja ITAR-TASS, dostęp do internetu został w Korei Północnej zablokowany - jak się przypuszcza, w rezultacie "potężnego ataku hakerskiego z zewnątrz". Według południowokoreańskich mediów przez pewien czas niedostępne były strony internetowe instytucji informacyjnych, w tym KCNA. Korea Południowa oskarża swą komunistyczną sąsiadkę, że w ubiegłych latach przeprowadziła szereg cyberataków na witryny internetowe jej urzędów państwowych i instytucji finansowych - czemu Phenian zaprzecza

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: