Papież cytuje Ewangelię i wzywa do płacenia podatków

TVN24 | Świat

Autor:
ft, kab
Źródło:
PAP
ReutersFranciszek na niedzielnej modlitwie w Watykanie

Papież Franciszek wezwał w niedzielę wiernych do płacenia podatków. Głowa Kościoła katolickiego argumentowała, że jest to "obywatelski obowiązek, podobnie jak przestrzeganie sprawiedliwych przepisów państwa". Modlił się o to, aby obywatele unikali obłudy i byli uczciwi.

Zwracając się do wiernych przed południową modlitwą Anioł Pański papież przywołał scenę z Ewangelii, gdy zapytano Jezusa, "czy wolno płacić podatek cezarowi czy nie", a ten odpowiedział: "oddajcie cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga".

Franciszek wyjaśnił, że "w tym stwierdzeniu Jezusa znajduje się nie tylko kryterium rozróżnienia między sferą polityczną a religijną, ale wyłaniają się również jasne wytyczne dla misji wierzących wszystkich czasów, także dla nas dzisiaj". - Płacenie podatków jest obowiązkiem obywateli, podobnie jak przestrzeganie sprawiedliwych praw państwa - mówił.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Franciszek na niedzielnej modlitwie w WatykaniePAP/EPA/ANGELO CARCONI

"Należy potwierdzić prymat Boga w życiu ludzkim i w historii"

Jak dodał, "należy potwierdzić prymat Boga w życiu ludzkim i w historii, szanując prawo Boga do tego, co do niego należy". - Stąd wypływa misja Kościoła i chrześcijan: mówić o Bogu i dawać o nim świadectwo mężczyznom i kobietom swoich czasów - zaznaczył.

Franciszek modlił się o to, by Matka Boża pomagała wszystkim unikać obłudy i być "uczciwymi i konstruktywnymi obywatelami". Przypomniał, że w niedzielę Kościół obchodzi Światowy Dzień Misyjny. Wezwał do modlitwy za prześladowanych i porwanych misjonarzy oraz katechetów.

"Módlmy się za rybaków i za Libię"

Papież wyraził radość z uwolnienia niedawno w Mali włoskiego księdza Piera Luigi Maccalliego, który został porwany dwa lata temu w Nigrze. Razem z nim uwolniono też innych zakładników - zauważył.

Papież zachęcił do modlitwy za 18 rybaków z sycylijskiego portu Mazara del Vallo, przetrzymywanych od 47 dni w Libii oraz za ich rodziny.

- Módlmy się za rybaków i za Libię - wezwał Franciszek.

Autor:ft, kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ANGELO CARCONI