Papież Franciszek: dla ludzkości głód to hańba

TVN24 | Świat

Autor:
asty, kab
Źródło:
PAP
Papież apeluje o więcej miejsca w Kościele dla świeckichReuters
wideo 2/4
ReutersPapież apeluje o więcej miejsca w Kościele dla świeckich

Tony żywności są wyrzucane. W obliczu tego nie możemy pozostać obojętni – powiedział w piątek, w Światowy Dzień Walki z Głodem, papież Franciszek w przesłaniu do Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) z okazji jej 75-lecia.

W rocznicę założenia Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), mającej siedzibę w Rzymie, papież Franciszek podkreślił, że przyczyną głodu jest przede wszystkim "nierówna dystrybucja owoców ziemi", a także brak inwestycji w sektorze rolnym oraz konsekwencje zmian klimatycznych i wzrost konfliktów w różnych częściach globu.

- Dla ludzkości głód to nie tylko tragedia, ale także hańba – powiedział.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Papież FranciszekMAURIZIO BRAMBATTI/PAP/EPA

- Z drugiej strony, tony żywności są wyrzucane. W obliczu tego nie możemy pozostać obojętni czy bierni. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni - mówił Franciszek. Wyraził przekonanie, że po to, aby przezwyciężyć obecny kryzys głodu, potrzebna jest odpowiednia polityka i konkretne działania.

- Odważną decyzją byłoby stworzenie - z pieniędzy wydawanych na broń - globalnego funduszu po to, by móc definitywnie pokonać głód i pomoc w rozwoju krajom najbiedniejszym. W ten sposób unikniętoby wielu wojen i emigracji wielu naszych braci i sióstr oraz rodzin, zmuszonych do opuszczenia swoich domów i krajów w poszukiwaniu bardziej godnego życia - oświadczył papież.

Autor:asty, kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: MAURIZIO BRAMBATTI/PAP/EPA