Świat

"Zważywszy na broń, jaką mamy i jaką wy macie". Premier wzywa do rozmów

Świat


Premier Pakistanu Imran Khan wezwał w środę do rozmów z władzami Indii. Wyraził także nadzieję, że "rozsądek przeważy" i doprowadzi do deeskalacji konfliktu z Indiami, który pogłębił się w ciągu ostatnich dwóch dni w związku z incydentami zbrojnymi.

- Historia mówi nam, że wojny są pełne błędnych ocen. Moje pytanie brzmi, czy zważywszy na broń, jaką mamy i jaką wy macie, możemy sobie pozwolić na błędną ocenę - oświadczył Khan w krótkim przemówieniu telewizyjnym, nawiązując do posiadanej przez oba kraje broni nuklearnej.

- Jeśli eskalacja zaczyna się tutaj, to gdzie doprowadzi? - dodał. - Powinniśmy usiąść i porozmawiać - podkreślił.

- Ponownie zapraszam Indie, aby zasiadły do stołu negocjacji. Jesteśmy gotowi na każdy dialog na temat terroryzmu, czy wszystkie inne kwestie - oświadczył szef pakistańskiego rządu.

Konflikt między atomowymi mocarstwami

MSZ i armia w Islamabadzie poinformowały, że pakistańskie siły powietrzne zaatakowały w środę cele w kontrolowanej przez Indie części Kaszmiru i zestrzeliły dwa indyjskie samoloty bojowe w swojej przestrzeni powietrznej. Poinformowano, że schwytano dwóch indyjskich pilotów.

Tymczasem przedstawiciele indyjskich władz powiedzieli, że trzy pakistańskie odrzutowce wojskowe wleciały w indyjską przestrzeń powietrzną w Kaszmirze, następnie zostały przechwycone przez myśliwce indyjskich sił powietrznych i zmuszone do odwrotu.

We wtorek indyjskie lotnictwo zaatakowało w północno-zachodnim Pakistanie obóz szkoleniowy islamistycznego ugrupowania Jaish-e-Mohammed (JeM - Armia Mahometa), które przyznało się do dokonania 14 lutego samobójczego zamachu bombowego, w którym zginęło 40 członków indyjskich paramilitarnych sił policyjnych w spornym Kaszmirze. JeM chce przyłączenia do Pakistanu indyjskiego stanu Dżammu i Kaszmir. Delhi uważa, że władze pakistańskie były zamieszane w ten atak, czemu Islamabad zaprzecza.

Szef MSZ Indii Vijay Gokhale oświadczył, że we wtorkowym nalocie zginęło "bardzo wielu" islamistów. Według indyjskich źródeł rządowych, na które powoływał się Reuters, w nalotach zginęło około 300 islamistów. Strona pakistańska informowała natomiast, że indyjskie samoloty zrzuciły bomby w pobliżu miasta Balakot w prowincji Chajber Pasztunchwa, ale nie było żadnych ofiar.

Konflikt w KaszmirzePAP/DPA

Autor: ft/ja / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: