Świat

Czeskie MSZ odrzuca oskarżenia Turcji o wspieranie terroryzmu

Świat


Czeskie MSZ odrzuciło oskarżenia Turcji o wspieranie międzynarodowego terroryzmu po tym, gdy we wtorek sąd w Pradze wydał decyzję o wypuszczeniu na wolność byłego współprzewodniczącego ugrupowania syryjskich Kurdów, Partii Unii Demokratycznej (PYD), Saliha Muslima.

"Decyzją Sądu Miejskiego (w Pradze) Republika Czeska nie naruszyła żadnych zobowiązań międzynarodowych i prawnych, w tym zobowiązań związanych z Europejską Konwencją o Ekstradycji" - poinformowało czeskie MSZ.

"W związku z tym Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odrzuca zarzut, że dzisiejsza decyzja niezależnego sądu była sprzeczna ze zobowiązaniami Republiki Czeskiej w ramach walki z międzynarodowym terroryzmem" - dodało ministerstwo.

Poszukiwany listem gończym Interpolu

- To decyzja o bardzo wyraźnym wsparciu dla terroryzmu - oświadczył we wtorek rzecznik rządu tureckiego Bakir Bozdag. Według Bozdaga uwolnienie Muslima jest niezgodne z prawem międzynarodowym i "będzie miało negatywny wpływ na stosunki między Turcją a Republiką Czeską".

We wtorek turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu powiedział, że Turcja będzie ścigać Muslima, "gdziekolwiek on pójdzie".

67-letni Muslim, którego Ankara uznaje za "szefa ugrupowania terrorystycznego", był poszukiwany od listopada 2016 roku listem gończym Interpolu na wniosek Turcji.

Został zatrzymany w sobotę wieczorem przez czeską policję w hotelu w Pradze. Turcja domagała się, by jego areszt został przedłużony w oczekiwaniu na wniosek o ekstradycję.

We wtorek sąd w Pradze wypuścił Muslima na wolność. Według rzeczniczki praskiego sądu Kurd zapewnił, że będzie stawiał się na rozprawy sądowe oraz pozostanie na terytorium Unii Europejskiej.

Adwokat Muslima Miroslav Kurtina poinformował dziennikarzy, że jego klient nie będzie utrudniał działań sądowych związanych z procedurą ekstradycyjną.

Autor: mnd//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości