TVN24 | Świat

"Dziesięć lat rozpaczy i katastrofy". Potrzebne są miliardy dolarów

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP, Reuters

"Wspieranie przyszłości Syrii i regionu" - to temat konferencji online współorganizowanej we wtorek przez Unię Europejską i ONZ w Brukseli. Celem spotkania będzie uzyskanie 10 miliardów dolarów na pomoc humanitarną dla Syryjczyków.

Około 24 milionów ludzi w Syrii i poza jej granicami potrzebuje podstawowej pomocy. Jest to wzrost o cztery miliony w ciągu ostatniego roku i najwyższa liczba od czasu rozprawienia się z prodemokratycznymi demonstrantami przez prezydenta Baszara al-Assada w 2011 roku, co doprowadziło do długoletniej wojny domowej.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

- To było dziesięć lat rozpaczy i katastrofy dla Syryjczyków - powiedział przedstawiciel ONZ Mark Lowcock: - Pogarszające się warunki życia, upadek gospodarczy i COVID-19 skutkują coraz większym głodem, niedożywieniem i chorobami. Jest mniej walk, ale nie ma dywidendy dla pokoju - oświadczył.

Walki między siłami armii syryjskiej a rebeliantami ustały, ponieważ rok temu porozumienie pokojowe zakończyło kampanię bombardowań kierowaną przez Rosję. W wyniku regularnych nalotów ponad milion ludzi było zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Rosyjskie naloty jednak trwają, wraz z siłami zbrojnymi wspieranymi przez Iran i Syrię, atakowane są posterunki rebeliantów.

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że Syria jest "żywym koszmarem", w którym około połowa dzieci nigdy nie przeżyła dnia bez wojny, a 60 procent Syryjczyków jest zagrożonych głodem.

Syryjskie dzieci cierpią z powodu konfliktu, rodziny szukają schronienia w obozach Shutterstock

Apel o pomoc w odbudowie kraju

W osobnym oświadczeniu Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca wezwał międzynarodowych darczyńców do pomocy w odbudowie kraju, zwłaszcza w celu naprawy znajdujących się w krytycznym stanie usług zdrowotnych, wodociągowych i elektrycznych. - Nasza infrastruktura jest zrujnowana - powiedział Khaled Hboubati z Syryjskiego Towarzystwa Arabskiego Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

Odbudowa zniszczonych miast wymaga miliardów dolarów i nie może się rozpocząć, dopóki mocarstwa zaangażowane w konflikt, w tym Rosja i Iran, nie pomogą w osiągnięciu porozumienia pokojowego - takie jest stanowisko przedstawicieli Unii Europejskiej, która jest gospodarzem konferencji.

Szef Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, Peter Maurer, wezwał światowe mocarstwa do zawarcia porozumienia pokojowego lub przygotowania się na wiele corocznych konferencji darczyńców na rzecz Syrii. - Jesteśmy tutaj, aby pomóc, ale ostateczna odpowiedzialność spoczywa na stronach konfliktu - powiedział.

Ofiary wojny w SyriiPAP

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości