Doniesienia o torturach i pozasądowych egzekucjach. ONZ: konieczne są poważne kroki

Świat

Aktualizacja:

Międzynarodowa misja ma sprawdzić i udokumentować przypadki naruszeń prawa międzynarodowego w Wenezueli - zdecydowała Rada Praw Człowieka ONZ. Grupa przyjrzy się między innymi doniesieniom o torturach czy tysiącach pozasądowych egzekucji.

Rada przyjęła tekst przygotowany przez tzw. Grupę z Limy, powołaną przez Kanadę i kilkanaście państw Ameryki Łacińskiej w celu pokojowego rozwiązania kryzysu w Wenezueli. Za przyjęciem rezolucji w tej sprawie było 19 głosów, przy siedmiu głosach sprzeciwu i 21 wstrzymujących się.

W dokumencie potępiono "szeroko zakrojone represje i prześladowania" w Wenezueli poprzez nadmierne użycie siły wobec pokojowych protestujących, arbitralne aresztowania, zamykanie redakcji i pogarszanie się rządów prawa.

- Uważamy, że konieczne są poważne i wiarygodne kroki, by pociągnięto winnych do odpowiedzialności. A kroki te nie zostaną poczynione wewnątrz Wenezueli - powiedziała przedstawicielka Brazylii przy ONZ Maria Nazareth Farani Azevedo.

Sprzeciw wobec decyzji wyraził z kolei ambasador Wenezueli Jorge Valero. Przyjęty dokument nazwał "wrogą rezolucją" w ramach kampanii prowadzonej przez Stany Zjednoczone.

Tortury i pozasądowe egzekucje

W opublikowanym w lipcu raporcie Wysoka Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet wskazała "ciężkie naruszenia prawa" i napisała o 6,8 tysiącach pozasądowych egzekucji, których w okresie od stycznia 2018 do maja 2019 roku miały dokonać wenezuelskie siły bezpieczeństwa. W dokumencie mowa o licznych, powtarzających się informacjach o stosowaniu w Wenezueli tortur, o stosowaniu "nadmiernej siły i śmiercionośnej broni przeciwko uczestnikom zebrań i zgromadzeń".

Według oficjalnych danych wenezuelskich władz w 2018 roku w kraju miało miejsce 5287 zgonów, do których doszło z powodu sprzeciwiania się aresztowaniu, a od początku roku bieżącego do połowy maja - 1569. W raporcie ONZ oceniono te liczby jako "szokująco wysokie" i uznano, że wiele z nich mogło być pozasądowymi egzekucjami.

Piątkowe posiedzenie zakończyło trzytygodniową sesję Rady Praw Człowieka ONZ.

Wenezuela w kryzysie

W Wenezueli panuje wielkie napięcie polityczne, odkąd prezydent Nicolas Maduro po nieuznanych przez opozycję wyborach rozpoczął w styczniu nową kadencję jako szef państwa, a przywódca opozycji Juan Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem. Uznało go 12 państw z Grupy z Limy i większość państw zachodnich. Rząd Maduro wspierają za to m.in. Rosja, Chiny, Kuba, Iran i Turcja.

Od tego momentu kryzys polityczny w Wenezueli coraz bardziej się zaostrza, a w kraju panuje kryzys gospodarczy. Tamtejsza waluta nie ma praktycznie żadnej wartości, w sklepach brakuje niemal wszystkich produktów, hiperinflacja szacowana jest przez MFW na 10 mln proc. Według ONZ 7 mln osób, czyli jedna czwarta ludności tego kraju, potrzebuje pomocy humanitarnej.

Kryzys w WenezueliPAP

Autor: ft\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: