Świat

"Obca aktywność podwodna w archipelagu sztokholmskim". Szwedzka armia bada sprawę

Świat

forsvarsmakten.seSzwedzka armia "bardzo poważnie" traktuje sprawę podejrzanej aktywności podwodnej

W związku z informacją z wiarygodnego źródła o "obcej aktywności podwodnej w Archipelagu Sztokholmskim" szwedzkie siły zbrojne rozpoczęły w piątek operację zwiadowczą na dużą skalę.

- Sprawę traktujemy bardzo poważnie - powiedział w piątek wieczorem na specjalnie zwołanej konferencji prasowej dowodzący operacją komandor Jonas Wikstroem.

Szwedzkie wojsko poinformowało, że do akcji włączono "kilkaset jednostek", w tym okręty, samoloty oraz helikoptery.

Komandor Wikstroem nie chciał ujawnić, czy chodzi o okręt podwodny ani też z jakiego państwa może pochodzić obca jednostka. Nadmienił jedynie, że operacja odbywa się w rejonie Archipelagu Sztokholmskiego, gdzie panuje duży ruch morski.

Przekroczyli barierę dźwięku

W ostatnich miesiącach szwedzkie siły zbrojne informowały o incydentach z udziałem samolotów rosyjskich.

9 października szwedzkie lotnictwo w trybie alarmowym poderwało do lotu swoje myśliwce. Jeden z nich przekroczył barierę dźwięku, wywołując poruszenie wśród mieszkańców Gotlandii.

Rzecznik szwedzkiego lotnictwa potwierdził lokalnej gazecie, że rzeczywiście był to myśliwiec JAS 39 Gripen. Na co dzień piloci wojskowi starają się nie przekraczać bariery dźwięku nad lądem i terenami zamieszkanymi, bowiem towarzyszący temu huk może być uciążliwy, a nawet powodować uszkodzenia np. okien. - Tym razem pilot śpieszył się, bo była to prawdziwa akcja i przekroczył barierę dźwięku około 11 kilometrów nad Olandią - stwierdził Kent Loeving.

Olandia to wyspa leżąca między Szwecją właściwą, skąd wystartował samolot, a położoną dalej na wschód Gotlandią.

Gonitwy w powietrzu

Myśliwiec pędził na spotkanie z niezidentyfikowanymi samolotami kręcącymi się na wschód od szwedzkiej wyspy w międzynarodowej przestrzeni powietrznej. Szwedzi nie sprecyzowali, kogo udało się przechwycić, ale mniej więcej w tym samym czasie łotewskie ministerstwo obrony poinformowało, że stacjonujące w krajach bałtyckich samoloty NATO przechwyciły rosyjski myśliwiec Su-27 i transportowiec An-26. Prawdopodobnie wykonywały lot pomiędzy Rosją właściwą a Kaliningradem.

Gonitwy w powietrzu nad Bałtykiem stają się częste w ostatnich miesiącach. Samoloty NATO i Szwecji nieustannie przechwytują maszyny rosyjskie, które najczęściej po prostu latają do i z Kaliningradu muskając granice przestrzeni powietrznej państw bałtyckich. Czasem Rosjanie prowadzą też ćwiczenia, jak np. we wrześniu, kiedy dwa bombowce Su-24 wtargnęły na krótko nad Szwecję, na co Sztokholm zareagował oficjalnym protestem. Natomiast na początku października szwedzkie wojsko stwierdziło, że rosyjskie myśliwce stały się znacznie bardziej agresywne podczas przechwytywania szwedzkich maszyn zwiadowczych.

Autor: asz//rzw/kwoj / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: forsvarsmakten.se

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości